duzy zegar scienny 28

Zegary znajdują zastosowanie w każdym domu, budynku użyteczności publicznej, biurze czy w różnego rodzaju instytucjach. Pełnią przede wszystkim rolę czasomierzy, choć niekiedy mogą być także efektownym elementem dekoracyjnym. Obie te role perfekcyjnie łączą niezwykłe zegary tworzone ręcznie przez Jarosława Kukowskiego.

To współczesny artysta, będący światowej sławy surrealistą. Jego prace poruszają kwestie związane z moralnością, przemijaniem i śmiercią. Nie każdy wie, że wśród prac tego artysty są dizajnerskie, monumentalne zegary z wahadłem lub z kołami zębatymi, które znakomicie komponują się z historycznymi i współczesnymi wnętrzami. Waga zegarów wynosi od 15 do nawet 30 kg, a ich wymiary od 90 do 130 cm.

duzy zegar scienny 26

We wnętrzach zegarów tworzonych przez Jarosława Kukowskiego znajdują się tradycyjne mechanizmy wagowe. Niektóre dzieła wyposażone są w wahadła, w większość z nich skonstruowana jest w takim sposób, aby widoczne było ich wnętrze. Częściowo zniszczona powierzchnia jest zabiegiem celowym, który ma uwidocznić upływający czas. Artysta tworzy m.in., zegary ścienne retro, które świetnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu vintage lub postindustrialnym. Każdy projekt jest oryginalny, dlatego nie istnieją dwa takie same zegary. Wszystkie prace artysta wykonuje ręcznie, toteż w ciągu roku powstaje zaledwie kilka instalacji.

duzy zegar scienny 27

Stylowe zegary, które powstają z pracowni Jarosława Kukowskiego, uważane są przez koneserów sztuki za instalacje artystyczne, które ukazują czwarty wymiar, czyli upływający czas. Stanowią one nieszablonową kreację artystyczną i pełnią jednocześnie rolę przedmiotów użytkowych. Proces twórczy jest bardzo skomplikowany – jeden zegar powstaje przez ok. miesiąc. Każda instalacja wykonana jest z gipsu, metali półszlachetnych, drewna oraz szkła. Awangardowy zegar ścienny loft lub zegar ścienny vintage to doskonały element dekoracyjny do wnętrz nowoczesnych i postindustrialnych. Te niezwykłe dzieła dają nabywcom możliwość codziennego obcowania ze sztuką najwyższych lotów.