tynki cementowo-wapienne

Jest jedno powiedzenie, które głosi, że nie ma tynków złych. Istnieją tylko takie źle dobrane. A jak najlepiej dobrać rodzaj tynku i jakie są tak właściwie ich rodzaje?
Tynki wewnętrzne, czyli te przeznaczone do środka pomieszczenia dzielą się na trzy rodzaje, mianowicie:
– tynki cementowo-wapienne, kiedyś zastępowano je gipsowymi. W tym momencie wracają do łask i są coraz częściej używane, ponieważ można je modyfikować i przeprowadzać obróbkę maszynową. Występują w dwóch wariantach tynku cementowo-wapiennego lub  wapienno-cementowego z czego ta druga opcja jest rzadka. Nazwa wskazuje na przewagę łączenia (cementu lub wapna) odpowiadającego za wiązanie materiału. Tynki te można nakładać praktycznie we wszystkich rodzajach pomieszczeń. Sprawdzą się w pomieszczeniach wilgotnych i suchych.
– tynki gipsowe, gips to materiał, który wiąże najszybciej ze wszystkich spoiw, dlatego też jest to tynk używany do nakładania z agregatem. Ze względu na szybkość zasychania należy wykonać obróbki w ciągu jednego dnia. Jeśli tynk zaschnie nie będziemy w stanie nic z nim zrobić i będzie trzeba go zdrapywać ze ścian lub skuwać. Podczas szlifowania tego rodzaju tynku często dochodzi do nierówności. Do tynków przeznaczonych do obróbki ręcznej często dodaje się spowalniacze wiązania. Polecane do małych powierzchni. Zazwyczaj suchych.
-tynki maszynowe, to rodzaj papy, która nie jest nakładana ręcznie, a maszynowo. Dzieje się to za pomocą urządzenia- agregatu. Jest to sposób nawet kilkakrotnie szybszy niż tradycyjne tynkowanie. Przeznaczony na większe powierzchnie. Nie opłaca się bowiem używać urządzenia na tak małe powierzchnie. Wiąże się to zazwyczaj z najmem ekipy, ponieważ rzadko kto posiada w domu maszynę taką jak agregat. Zazwyczaj do prac używa się tynku gipsowego ale w grę wchodzi także cementowo- wapienny.

Reklama: Tynki gipsowe Kraków – Inside System