Zamość to miasto położone w południowej części województwa lubelskiego, w którym zajmuje 3. miejsce pod względem liczby ludności. Miejscowość ze względu na zabytkowe Stare Miasto często nazywana jest Perłą Renesansu, Miastem Arkad lub Padwą Północy.

Zwiedzanie Zamościa niewątpliwie należy zacząć od Rynku Wielkiego o wymiarach 100 x 100 metrów. Znajduje się na nim ratusz oraz kamienice ormiańskie, przyciągające turystów ciekawymi barwami i nazwami, z których każda przekazuje jakąś historię. Na Starym Mieście znajduje się również Rynek Solny oraz Rynek Wodny, a także wiele innych budowli świeckich i sakralnych.

Co ciekawe, Stare Miasto w Zamościu zostało w 1992 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Atrakcje w Zamościu na tym się jednak nie kończą. Poza Starym Miastem znajdują się zabytkowe budynki z przełomu XIX i XX wieku, gdy miasto otrzymało możliwość rozbudowywania się na nowych terenach.

zoo zamość
http://zoo.zamosc.pl

 

W Zamościu wybrać się można również do jedynego w województwie lubelskim ogrodu zoologicznego, a także licznych muzeów i galerii. Turystów spragnionych kontaktu z naturą przyciąga położony nieopodal pas wzniesień Roztocze.

Zwiedzanie Roztocza to możliwość ucieczki od gwarnego miasta, a przy tym obcowania z niemal dziewiczą przyrodą. – twierdzi Wojciech, pilot wycieczek w biurze turystycznym Wygoda Travel od 3lat.

Konie nad stawem w Roztoczańskim Parku Narodowym
Konie nad stawem w Roztoczańskim Parku Narodowym

Ze względu na niezwykłe walory przyrody, na terenie tym utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe oraz liczne rezerwaty. Najwyższe wzniesienie Roztocza, położone na terenie Polski, to Długi Goraj, który sięga 391,5 m n.p.m. Co ciekawe, w Roztoczańskim Parku Narodowym jest prowadzona hodowla koników polskich. Jeden z przedstawicieli tej rasy znalazł się nawet w godle parku. Konie te żyją na jego terenie bez ingerencji człowieka, dokarmiane są tylko zimą. Mogą poruszać się po specjalnie wyznaczonym terenie o powierzchni ponad 180 ha.

Dzięki popularności Roztocza, w Zamościu rozwinęła się infrastruktura turystyczna w postaci licznych przybytków dla gości, a także restauracji i organizowanych wydarzeń kulturalnych i promocyjnych..