Ostatnimi czasy filmy weselne co raz częściej nagrywa się lustrzankami cyfrowymi, ze względu na liczne zalety jakimi dysponują. Wciąż jednak aparaty cyfrowe nie zawsze zdają egzamin w warunkach ograniczonego oświetlenia, czy dużej dynamiki nagrywanego obrazu – w takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest użycie kamery wideo. Jakie są więc jej zalety i przewagi nad lustrzankami i kiedy warto je stosować?

Dynamika obrazu jest jedną z najważniejszych zalet profesjonalnych kamer wideo. Mimo, że otrzymywany obraz jest zazwyczaj ostry i twardy, co skutkuje efektem „filmu kinowego”, jednocześnie znacznie łatwiej uzyskać jest ostrość bardzo dynamicznego obrazu jakim zazwyczaj są sceny weselne. W przeciwieństwie do lustrzanek cyfrowych znacznie łatwiej jest również uzyskać ostrość drugiego planu, dzięki czemu wszystkie szczegóły są uchwycone w każdym calu.

Dużo bardziej dopracowany autofocus kamer wideo, w stosunku do lustrzanek cyfrowych jest kolejną bardzo ważną zaletą, której wymaga profesjonalne wideofilmowanie wesela. Dobry autofocus jest nie tylko wygodą dla kamerzysty, który nie musi ręcznie dostrajać ostrości, lecz jest również gwarancją dobrej jakości materiału nawet w najbardziej dynamicznych scenach.

Pisząc o zaletach kamer wideo, trzeba wspomnieć o różnicy w nagrywanym dźwięku w stosunku do aparatów, które zazwyczaj dostrajają jego poziom i natężenie automatycznie. W warunkach głośnej muzyki stan taki prowadzi często do całkowitego wytłumienia odgłosów otoczenia, co jest raczej nie spotykane w przypadku kamer wideo, w których poziom nagrywanego dźwięku może być dostrajany ręcznie. Dzięki takiej możliwości, ścieżka audio filmu ma zawsze równy, płynny dźwięk, bez nagłych zmian głośności, czy trzasków z mikrofonu.

Ostatnią, jednak również bardzo ważną zaletą kamer wideo jest możliwość montażu wysokiej jakości lampy oświetleniowej, przez co nawet w warunkach ograniczonego światła wideo zawsze będzie nagrywane w warunkach zapewniających dobrą widoczność i brak szumu. Oczywiście lustrzanki również posiadają możliwość montażu dodatkowego źródła światła, które jednak zazwyczaj jest dużo mniejsze i mniej wydajne, niż w przypadku kamery.

Kamery wideo, mimo, że powoli wypierane przez tańsze i poręczniejsze lustrzanki, wciąż są najlepszym i najbardziej uniwersalnym wyborem przy wideofilmowaniu wesel. Chociaż dzięki lustrzankom bardzo często możemy uzyskać dużo ciekawszy, artystyczny efekt, to w przeciwieństwie do profesjonalnych kamer, nie potrafią one w każdych warunkach zapewnić odpowiednią jakość nagrywanego obrazu..