karetka

Może wydawać się że zabezpieczanie medyczne imprez to zajęcie dla ludzi odpowiedzialnych i godnych zaufania. Tak faktycznie jest, ale nikogo nie trzeba szczególnie przekonywać o tym, że nieszczęścia przytrafiają się nawet najlepszym. Tak samo jak zdarza się, że lekarz operujący pacjenta nie uwzględnił pewnych czynników – o których po prostu nie mógł wiedzieć, tak samo ratownik medyczny odpowiadający za obstawy medyczne bezpieczeństwo ludzi przebywających na danym spotkaniu nie jest w stanie przewidzieć absolutnie wszystkiego. Oczywiście nie należy wykluczać, że ta niezapobiegliwość jest wynikiem niewiedzy i niekompetencji. Jednakże często wiele w pracy ratowników i lekarzy zależy od zwyczajnego szczęścia i opanowania w sytuacji zagrożenia.

Niebezpieczeństwa na imprezach masowych są często oczywiste i doświadczony ratownik wie doskonale, czego się spodziewać po imprezie typu maraton czy wyścigi rowerowe. Lata praktyki czynią z ratowników specjalistów w swoim fachu. Jednakowoż, jeśli zapytamy osoby, których chlebem powszednim jest zabezpieczanie medyczne imprez, czy coś jest ich jeszcze w stanie zaskoczyć z pewnością odpowiedzą, że tak!  Każdy z ratowników z pewnością bez trudu podałby nam przynajmniej jedną sytuację ze swojej kariery zawodowej, która wymyka się wszelkim standardom racjonalnego myślenia. Jednym z takich przykładów może być sytuacja, która spotkała ratowników, którzy zabezpieczali zawody kładów w trudnym górskim terenie. Jeden z kierowców dostał niespodziewanie obrażeń i przystanął na poboczu trasy by bezpiecznie można było udzielić mu pomocy. Gdy ratownicy przystąpili do udzielania pierwszej pomocy ziemia spod kłada się osunęła i wszyscy stoczyli się ze stoku góry. Obrażenia, co prawda nie były duże, ale, w jakim świetle stawia to ratowników? Czy mogli przewidzieć, że ziemia się osunie? Nie sądzę, jednak gdy ratujący sam potrzebuje pomocy, kto wtedy przyjdzie jemu z pomocą?

To, co pokazuje ta historia i co jest ważne w zawodzie tak ratownika jak i lekarza to, że nie zawsze wszystko zależy od nas. Co prawda Ci ludzie niejednokrotnie mają w ręku ludzkie życie, lecz sami również są tylko i wyłącznie ludźmi..