Wyprawa dookoła Mont Blanc, to dla każdego pasjonata trekkingu górskiego, jedno z najciekawszych wyzwań. Przede wszystkim, już sama możliwość poruszania się szlakami w sąsiedztwie tego majestatycznego, wznoszącego się dumnie na wysokość 4808 m n.p.m. szczytu jest czymś ekscytującym. Dla bardziej wytrwałych i zaprawionych w boju, jest nawet możliwość zdobycia tego szczytu. Jakby nie patrzeć najwyższego w tej części Europy. Większość z nas jednak, z racji na brak doświadczenia musi się zadowolić samym widokiem. W każdym razie, wyprawa dookoła Mont Blanc jest niesamowicie ciekawym przeżyciem, polecanym każdemu, kto kocha góry i uwielbia wyprawy trekkingowe.

Ile kosztuje wyprawa dookoła Mont Blanc?

To oczywiście będzie uzależnione od tego, czy zdecydujmy się na samodzielną organizację wyprawy czy też raczej skorzystamy z usług biura podróży. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, toteż warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

  • Biuro podróży – wyprawa dookoła Mont Blanc z biurem podróży z całą pewnością będzie bardziej przystępna cenowo. Wynika to z faktu tego, iż biura podróży mogą liczyć na korzystniejsze ceny w hotelach, u przewoźników czy też u lokalnych usługodawców. Wadą tego typu rozwiązania jest to, iż mamy na sztywno ustalone ramy całej wycieczki i nic nie będziemy w stanie zmienić.
  • Samodzielna organizacja – wyprawa dookoła Mont Blanc organizowana samodzielnie, będzie z całą pewnością bardziej kosztowna. Jednakże, z drugiej strony, mamy tutaj pełną swobodę organizacyjną. W razie konieczności zawsze możemy zmieć trasę i wybrać się do innych atrakcji. Mamy więc większą swobodę podczas wędrówki.

W każdym z tych przypadków musimy liczyć że 2000 PLN od osoby będzie podstawowym kosztem. Dodatkowo trzeba liczyć kilkaset Euro na wydatki na miejscu. W końcu musimy za coś kupić wodę i prowiant, oraz ewentualnie dodatkowe posiłki. W przypadku biura podróży, część posiłków będzie już wliczona w cenę.

Niezbędne wyposażenie.

Bardzo ważną kwestią jest także to, iż wyprawa dookoła Mont Blanc, będzie wymagać od nas odpowiedniego wyposażenia. W końcu wybieramy się w góry i to nie byle jakie. Tutaj, w Alpach, przed nami zawsze będzie mnóstwo wymagań, toteż odpowiednie wyposażenie będzie kwestią kluczową. Najważniejsze będą odpowiednie buty turystyczne, które zapewnią nam komfort i wygodę poruszania się w terenie. Powinny być one już wcześniej sprawdzone pod kątem wygody poruszania się. Do tego trzeba będzie zadbać także o odzież trekkingową, która zapewni nam maksymalnie wysoki poziom komfortu termicznego. Przydatne mogą się także okazać składane kijki trekkingowe, które pozwolą przenieść nieco ciężaru podejść na ręce.

Jednym słowem, musimy ponieść pewne koszty związane z naszym wyposażeniem. Jednakże dzięki temu, nasza wyprawa dookoła Mont Blanc, będzie o wiele bardziej bezpieczna i komfortowa, a to w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Podsumowanie.

Można więc powiedzieć, iż trekking TMB w okolicach Mont Blanc to bardzo dobra opcja dla każdego miłośnika górskich wędrówek. Przy odpowiednim przygotowaniu możemy bez trudu pokonać wszystkie odcinki przygotowanych tras. Oczywiście musimy je starannie dobierać, zgodnie z naszymi umiejętnościami i możliwościami. Dzięki naszej rozwadze, wyprawa dookoła Mont Blanc będzie w pełni bezpieczna, a my nie będziemy powodować zbędnego zagrożenia.