Zastosowanie łożysk we współczesnych maszynach zapewnia im wysoką wydajność. Wynika to przede wszystkim z minimalizowania procesu tarcia, podczas którego wytracamy dużą część energii wprowadzonej do maszyny czy też urządzenia, a przez to też, energia wynikowa, niejednokrotnie przekształcona do zupełnie innej postaci jest zupełnie mniejsza niż byśmy tego oczekiwali. Dlatego też w większości maszyn w miejscu przenoszenia momentu obrotowego koniecznym jest zastosowanie odpowiednio dobranego łożyskowania, którego zadaniem jest ograniczenie tarcia a tym samym jak największy uzysk energetyczny. Jest to szczególnie ważne w przypadku wszelkiego rodzaju obrabiarek do metali, które wymagają bardzo wysokiej sprawności, toteż stosowane w ich przypadku bardzo często są łożyska igiełkowe.

Zalety łożyska igiełkowego.

Łożysko typu igiełkowego pozwala nam na przenoszenie wysokich wartości obrotowych, a przy tym jest ono względnie małe, co pozwala na jego zastosowanie w łożyskowaniu wrzecienników obrabiarek. W większości przypadków będziemy tam mieć do czynienia z bardzo niewielkim ilościami wolnej przestrzeni na montaż łożyska, a co za tym idzie, trudno będzie zastosować jakiekolwiek inne rozwiązanie łożyskujące. Tym bardziej, iż łożysko igiełkowe można dość dowolnie dopasowywać do swoich potrzeb. nie trzeba tutaj nawet bieżni, bowiem wystarczającym łożyskiem będą same igiełki wraz z koszyczkiem prowadzącym. W takich jednak przypadkach, zarówno wał wrzeciennika jak i jego korpus w miejscu łożyskowania powinny być utwardzone powierzchniowe i wyszlifowane celem osiągnięcia maksymalnych parametrów pracy łożyska, oraz zapewnienia doskonałych warunków dla przedłużenia jego żywotności. W większości przypadków rozwiązania takie sprawdzają się doskonale, toteż są bez przeszkód w takich przypadkach wykorzystywane.

Dobór odpowiednich łożysk do konkretnych zastosowań.

Nie da się ukryć, iż kluczem do sukcesu w przypadku projektowania tego typu maszyn będzie prawidłowe dopasowanie do siebie wszystkich najważniejszych elementów łożyskowania, oraz wybór odpowiedniego łożyska. Tutaj wymagane będzie przeprowadzenie skomplikowanych obliczeń, dzięki którym maszyna będzie pracować wydajnie i efektywnie a co najważniejsze, pozwoli nam na osiągnięcie maksymalnych poziomów wydajności obróbki. Bardzo dobrze zobrazowane jest to na stronie dystrybutora łożysk igiełkowych stozek.pl, gdzie znajdziemy dokładny opis zasady działania łożysk igiełkowych, ich podział, budowę i podstawowe zastosowania, dzięki czemu będziemy mogli precyzyjnie dobrać odpowiednie łożysko do naszych potrzeb.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, można tutaj powiedzieć, iż najważniejszym aspektem w kwestii wydajności wszelkiego rodzaju obrabiarek będzie prawidłowe dopasowanie łożyska do łożyskowania wrzeciennika, aby osiągnąć maksymalna wydajność i zapewnić jak najmniejsze straty energetyczne.