Jednym z najważniejszych elementów o których musimy pamiętać podczas zabezpieczania swojego domu jednorodzinnego przed zimowymi mrozami jest poprawny wybór kotła centralnego ogrzewania. Ten zaś nie jest wcale taki prosty, jakby się to mogło pozornie wydawać, bowiem w tym szczególnym przypadku trzeba nie tylko dopasować kocioł pod względem mocy, ale także gabarytów, oraz jakości wykonania do naszych potrzeb i możliwości. Warto tutaj ustalić sobie kilka podstawowych kwestii, dzięki którym wybór kotła będzie nieco prostszy i łatwiejszy, zatem przejdźmy do rzeczy i omówmy te kilka kwestii.

Poziom mocy kotła grzewczego.

Jest to pierwszy i w zasadzie kluczowy parametr kotłów grzewczych, na który musimy zwrócić swoją uwagę, bowiem od niego zależne jest to, czy uda nam się odpowiednio ogrzać nasz dom w sezonie zimowym. Jeśli chodzi o poprawny dobór mocy kotła grzewczego, to można tutaj przyjąć przelicznik wynoszący 60 Watt na jeden metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej, aczkolwiek jest to założenie słuszne tylko i wyłącznie w przypadku dobrze ocielonego budynku. Czyli przelicznik ten sprawdza się w sytuacjach ocieplonych domów, z dobrymi oknami i drzwiami, w których straty ciepła są wręcz minimalne. W przypadku kiedy straty ciepła będą wyższy, należy brać za podstawę zwiększony przelicznik mocy na metr kwadratowy. Obecnie, praktycznie każdy renomowany producent kotłów centralnego ogrzewania będzie zapewniał nam podstawowe informacje także i w tym zakresie, informując nas starannie na temat tego w jakich warunkach kocioł może procować i dla jakich wielkości domów będzie sprawdzał się w odpowiednim zakresie.

Konstrukcja kotła

Na ten aspekt także musimy zwrócić odpowiednią uwagę, bowiem dzięki odpowiedniej konstrukcji, zadbamy o wygodę użytkowania, oraz o wydajne spalanie, czyli będzie się w pewnym sensie przekładać ona na generowane przez kocioł oszczędności. Wartym uwagi jest tutaj fakt, iż na przykład dobrej klasy piec firmy Kielar wyposażony w zdalne sterowanie oraz podajnik materiałów opałowych, charakteryzuje się stosunkowo sporymi gabarytami, wobec czego trzeba będzie dysponować dość sporym pomieszczeniem kotłowni, aby zapewnić sobie możliwość jego zastosowania. Warto jednak inwestować w miarę możliwości w takiego rodzaju kotły, bowiem praca przy nich jest przyjemna i wyjątkowo łatwa. Raz na jakiś czas wystarczy uzupełnić materiał opałowy w podajniku, oraz oczyścić kocioł z popiołu, zaś całą resztą zajmuje się odpowiedni komputer, którym sterujemy za pośrednictwem panelu centralnego zamontowanego w domu.

Jednym słowem trzeba tutaj powiedzieć, iż w wyborze kotła warto zwracać uwagę nie tylko na jego moc i budowę, ale także na gabaryty oraz zastosowane rozwiązania technologiczne, dzięki którym będziemy mogli zapewnić sobie odpowiedni poziom ogrzewania, przy jednoczesnym generowaniu odpowiedniego poziomu oszczędności z tytułu ogrzewania.

.