Wiele badań, jakie naukowcy przeprowadzają na temat wpływu czekolady na nasz organizm mówi jedno. Gorzka czekolada ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Codzienne jedzenie gorzkiej czekolady zmniejsza ryzyko naszej hospitalizacji oraz zgonu z powodu niewydolności serca. Ale musimy uważać. Można jeść czekoladę codziennie, ale w niezbyt dużych ilościach. Jeśli będziemy jedli jej zbyt dużo, to wtedy może ona mieć na nasz organizm negatywny wpływ. Wtedy ten magiczny dobry wpływ znika, jakby różdżką odjął. Zapewne ma na to wpływ zbyt duża ilość kalorii dostarczanych do naszego organizmu.

Oprócz wyżej wymienionych zalet, gorzka czekolada posiada jeszcze wiele innych walorów. A mianowicie bogata jest w przeciwutleniacze, dzięki którym zmniejsza się ryzyko wystąpienia miażdżycy, usprawnia przepływ krwi, obniża ciśnienie oraz pomaga w leczeniu biegunki.

A co najważniejszej i szczególnie ważne dla pań, gorzka czekolada bogata jest w antyoksydanty, co spowalnia proces starzenia się oraz pomaga w zachowaniu zgrabnej figury.

Ale czemu gorzka czekolada jest taka zdrowa i ma taki pozytywny wpływ na nasz organizm?

Jaki magiczny składnik kryje w sobie czekolada?

Odpowiedź jest wręcz banalna. Chodzi bowiem o kakao. Najlepsza gorzka czekolada może zawierać w sobie nawet 99% kakaa. A samo kakao jest bardzo bogate w związki flawonowe (flawonoidy), które działają przeciwzapalnie, uszczelniają nasze naczynia krwionośne. A w przypadku czekolad mlecznych zawartość flawonoidów jest zmniejszana poprzez cukier i mleko (obniżają zawartość związków flawonowych).

Flawonoidy mają jeszcze jedną dodatkową zaletę. Powodują one, że tłuszcz nie jełczeje, dlatego też w procesie produkcji nie trzeba używać substancji, które przeciwdziałają reakcjom utleniania.

A teraz na sam koniec napiszemy co może czekać osoby, które będą spożywały czekoladę w nadmiernych ilościach. Najczęściej możemy mieć różne dolegliwości układu pokarmowego, a wśród nich między innymi zaparcie, zgagę. Dlatego jedzmy gorzką czekoladę codziennie, ale z umiarkowaniem, aby działała na nasz organizm tylko w pozytywny sposób..