Jak wiemy wózki widłowe są niezastąpionym sprzętem, który na co dzień funkcjonuje w różnego rodzaju fabrykach czy halach magazynowych na całym świecie. To jedna z tych maszyn (zaraz obok podnośników koszowych bądź nożycowych), która służy do transportowania ciężkich ładunków na terenie rzeczonego obiektu.

Wiele firm zastanawia się, czy kupić wózek widłowy na własność czy może bardziej opłacalne jest jego wynajmowanie. Warto tutaj zaznaczyć, że cena tego rodzaju sprzętu nie jest niska więc zakup wiąże się niejednokrotnie z dużą inwestycją i nakładem finansowym. Z drugiej jednak strony przy ich intensywnym wykorzystaniu i dużym zakresie prac może stać się mniej korzystny wynajem wózków widłowych.

Zarządzający firmą powinien sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, czy tego rodzaju sprzęt niezbędny jest do jednorazowego projektu – wtedy korzystny będzie jego wynajem czy może jednak będzie służył na co dzień – w takiej sytuacji warto go zakupić.

Jeśli zapadnie decyzja o zakupie wózka widłowego warta poszukać firmy, która nie tylko zajmuje się ich sprzedażą, ale pomoże w kwestiach ewentualnego serwisowania czy wyszkolenia pracowników, którzy będą go obsługiwać. Pamiętajmy, że wszyscy, którzy będą chcieli korzystać z wózka widłowego muszą przejść odpowiedni kurs. Taki organizuje na przykład firma Gizo, która zresztą zajmuje się również wynajęciem i sprzedażą tego typu maszyn.

Samo szkolenie trwa mniej więcej 14 dni, podczas zajęć uczestnicy nabywają zarówno wiedzę teoretyczną, która dotyczy samej budowy wózka widłowego jak również praktyczną, dzięki której nabywają umiejętności obsługi i wykonywania wszelkich manewrów na takim pojeździe. Trzeba zaznaczyć, że każdy kurs kończy się egzaminem i tylko osoba, która uzyska jego pozytywny wynik i zdobędzie certyfikat może obsługiwać wózki widłowe.