Mazury to region w północno – wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego. Nie bez powodu Mazury widnieją w naszych oczach jako kraina jezior. To raj dla miłośników aktywnego wypoczynku i pasjonatów pięknego krajobrazu.

Żeglarstwo

Najpopularniejszą formą rozrywki są żagle na Mazurach. Znajdują się tam porty jachtowe (oferowane nawet przez hotele, jak tutaj www.mazurskiraj.pl/port), przystanie, bindugi oraz czartery jachtów. Istnieje możliwość wynajmu motorówki, jachtu czy sprzętu do pływania. Początkujący znajdą szereg szkoleń oraz indywidualnych kursów z instruktorem.

Inne atrakcje

Mazury to esencja rozrywki i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Oprócz żeglarstwa możemy skorzystać z takich atrakcji jak: spływy kajakowe, nurkowanie, rowery, konie czy rejsy statkiem. To również raj dla wędkarzy, którzy w mazurskich wodach znaleźć mogą łososia, brzana, głowacza czy strzeblę potokową. Życie nocne na Mazurach obfituje w festiwale szantowe oraz imprezy integracyjne.

Mazury mogą poszczycić się bogatą fauną i florą. Obok wyżej wymienionych ryb możemy zobaczyć rzadko spotykane odmiany płazów (kumaki nizinne) i gadów (żmija zygzakowata), ssaki (jelenie, wilk, ryś, lis, kuna) czy ptactwo (orzeł przedni, dzięcioł, sokół, myszołów).

Dużym walorem jest obszar chroniony krajobrazu – Mazurski Park Krajobrazowy oraz pomniki przyrody, np. Dąb Królewski nad Rucianem. Na terenie parku znajduje się jezioro Śniardwy.

Pragnący zaczerpnąć wiedzy historycznej mogą udać się do zamków; krzyżackich: Barciany, Giżycko, Kętrzyn czy Ryn oraz do Zamku Biskupów Warmińskich – Reszel. Do zwiedzenia są również pałace i dwory: Sztynort – Pałac Rodu Lehndorff, Sorkwity, Nakomiady czy dwór Kaliszki.

Noclegi

W zależności od upodobania i finansów istnieje możliwość wynajmu prywatnej kwatery, apartamentu, domków letniskowych czy pokoju w pensjonacie. Lubiący kontakt z naturą mają możliwość skorzystania z campingu oraz usług agroturystycznych. Cena mieści się w przedziale od 30 zł za osobę, za pokój do 400 zł za wynajem całego domku, a wakacje na Mazurach spodobają się każdemu. Ofertę jednego z hoteli znajdziemy na www.mazurskiraj.pl/oferty/lato-wakacje.

Gdzie zjeść?

Najchętniej odwiedzanymi miejscami są karczmy i gospody, gdzie w dobrej cenie można nacieszyć oko, jak i żołądek. Będąc na Mazurach trzeba spróbować regionalnych potraw i przysmaków takich jak: pokuczaj, wereszczaki, roladki mazurskie z ryb, farszynki czy karmuszkę.

Tajemnica

Na Jeziorach Mazurskich znajdują się wyspy: Gilma, Kormoranów, Piramidowa czy Upałty. Z każdą z nich związana jest tajemnicza historia, którą odkryć mogą jedynie wybrani..