Obecnie, utwardzanie kleju promieniowaniem UV, stało się bardzo popularnym rozwiązaniem w wielu branżach produkcyjnych. Przede wszystkim, wynika to z faktu bardzo dobrych parametrów utwardzanych spoin. Do tego dochodzi możliwość znacznego przyspieszenia całego procesu produkcyjnego, bowiem nie trzeba czekać na samoczynne, naturalne utwardzenie się spoiny. Jest to proces w pewnym sensie wymuszony, ale jednocześnie zapewniający trwałą i solidną spoinę o bardzo dobrych parametrach technicznych. Warto więc przyjrzeć się tej technologii klejenia nieco bliżej. Może się bowiem okazać, iż utwardzanie kleju promieniowaniem UV, stanie się podstawowym sposobem na utwardzanie spoin klejowych.

Jak przebiega utwardzanie kleju promieniowaniem UV?

Przede wszystkim, warto sobie powiedzieć nieco więcej na temat samej technologii klejenia z zastosowaniem utwardzania spoin promieniowaniem UV. Najważniejszą kwestią jest tutaj fakt, iż samo przygotowanie powierzchni do klejenia nie odbiega znacznie od innych technologii klejenia. Należy starannie oczyścić obydwie klejone powierzchnie, wygładzić je i odtłuścić. Następnie można nanieść równomierną, cienką warstwę kleju i połączyć ze sobą przedmioty. W tym momencie spoina jest gotowa do utwardzania. Aczkolwiek należy powiedzieć iż mamy jeszcze około 60 minut, które można wykorzystać na ewentualne korygowanie wzajemnego położenia klejonych przedmiotów, lub też na przygotowanie większej ilości spoin do utwardzanie jednorazowego. Mamy więc do czynienia z dość sporym czasem żywotności kleju. Oczywiście samo utwardzanie kleju promieniowaniem UV przebiega sprawnie i w wielu przypadkach zajmuje nam zaledwie 10-20 sekund. Jest to więc proces stosunkowo szybki. Poza tym, charakteryzuje się także wieloma innymi zaletami.

Zalety korzystania z utwardzania spoin promieniowaniem UV.

Wykorzystanie tego typu spoin w wielu branżach przemysłowych, produkcyjnych, niesie za sobą liczne korzyści. O niektórych już wspomnieliśmy powyżej, a niektóre przytoczymy tutaj. Tak więc najważniejszymi korzyściami, jakie niesie za sobą utwardzanie kleju promieniowaniem UV są:

  • Szybki czas utwardzania spoiny – w wielu przypadkach nawet 10-20 sekund
  • Łatwe przygotowanie spoiny – proces nie odbiega znacząco od przygotowania spoin klejowych z wykorzystaniem innych klejów.
  • Długi okres żywotności kleju – od nałożenia kleju mamy nawet do 60 minut, w czasie których możemy dowolnie manipulować klejonymi elementami lub też przygotować większą ilość spoin do utwardzania ich w dużym piecu UV.
  • Dobre parametry spoiny – osiągamy tutaj wytrzymałą i odporną na czynniki chemiczne i mechaniczne spoinę
  • Niski koszt jednostkowy – wykonanie jednej spoiny jest wyjątkowo tanie w kontraście do innych technologii łączenia ze sobą elementów.

Trzeba więc przyznać, iż samo utwardzanie kleju promieniowaniem UV to dobre rozwiązanie. Technologia ta niesie za sobą konkretne korzyści, dla których warto z niej skorzystać.

Podsumowanie

Oczywiście musimy zdać sobie sprawę, iż promienniki UV niezbędne do prawidłowego wykorzystania tej technologii będą kosztownymi urządzeniami. Niemniej jednak korzyści płynące z tego, że wdrożymy utwardzanie kleju promieniowaniem UV, będą na tyle dobre, iż warto tego typu koszty ponieść. Jest to bardzo opłacalna inwestycja dla większości przedsiębiorstw.