Utrzymanie czystości w warsztacie lakierniczym, to kwestia kluczowa jeśli chodzi o osiąganie wysokiej jakości realizowanych prac. Jakiekolwiek, unoszące się w przestrzeni warsztatu zanieczyszczenia lotne, będą wywierać zgubny wpływ na warstwy nakładanego lakieru. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż przedostając się do strefy nakładania lakieru, będą one mieszać się z mgiełką i razem z nią osiadać na lakierowanych powierzchniach. To z kolei prowadzi do wstępnego osłabienia jakości warstwy lakieru. Dlatego tez, utrzymanie czystości w warsztacie lakierniczym, będzie w tym przypadku, kwestią o znaczeniu nadrzędnym.

Jak zapewnić sobie utrzymanie czystości w warsztacie lakierniczym?

Aby zagwarantować sobie utrzymanie czystości w warsztacie lakierniczym, trzeba będzie przede wszystkim zainwestować w odpowiednie systemy filtracji powietrza warsztatowego. W tym zakresie, musimy się zając zarówno powietrzem wtłaczanym do warsztatu, jak również powietrzem, już znajdującym się wewnątrz. Chodzi tutaj o to, iż mamy do czynienia z zanieczyszczeniami pochodzenia zewnętrznego oraz wewnętrznego i z każdymi z nich musimy sobie poradzić. Tego wymaga od nas prawidłowe utrzymanie czystości w warsztacie lakierniczym.

Dlaczego czystość jest w tym przypadku tak istotna?

Jak już wspomnieliśmy, jakiekolwiek lotne zanieczyszczenia, mogące przedostać się do strefy nakładania lakieru, będą w niej mieszać się z mgiełką lakierniczą. W następnej kolejności, wraz z nią będą osiadać na lakierowanych płaszczyznach, co doprowadzi do osłabienia, pogorszenia jakości warstwy lakieru. Będzie ona mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Przykładem może być długotrwała ekspozycja na działanie promieniowania UV. Jeśli warstwa lakieru będzie czysta, to z całą pewnością będzie też odporna na takie sytuacje. Jakiekolwiek zabrudzenia w jej wnętrzu, automatycznie sprawią, iż lakier będzie bardziej podatny na różne uszkodzenia. Zacznie po prostu odchodzić, pękać i łuszczyć się. To dlatego utrzymanie czystości w warsztacie lakierniczym jest tak istotną kwestią.

Jak utrzymać czystość w warsztacie lakierniczym?

Przede wszystkim poprzez odpowiednią filtrację powietrza. Będziemy tutaj mieć do czynienia zarówno z filtracją powietrza dostarczanego z zewnątrz, jak i powietrza znajdującego się już wewnątrz. W przypadku zanieczyszczeń zewnętrznych, istotny będzie lakierniczy filtr kieszeniowy montowany na wlocie powietrza w systemie wentylacji warsztatowej, który pozwoli na przechwyt zdecydowanej ilości zanieczyszczeń lotnych. Co do zanieczyszczeń wewnętrznych, to będziemy musieli zainwestować w odpowiedniej klasy filtry podłogowe i sufitowe w branży lakierniczej, które pozwolą na przechwytywanie wszystkich, unoszących się swobodnie w warsztacie, lotnych zanieczyszczeń.

Podsumowanie.

Trzeba tutaj więc zauważyć, iż utrzymanie czystości w warsztacie lakierniczym, wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Jednakże będą one absolutnie niezbędne, bowiem zagwarantują wyższy poziom jakości realizowanych prac lakierniczych. To z kolei z całą pewnością przełoży się na większy poziom zadowolenia klientów, a także ich napływ. Widać więc wyraźnie, iż warto inwestować w utrzymanie czystości w warsztacie lakierniczym. Z całą pewnością jest to dobry kierunek dla każdego warsztatu.