Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą i zatrudniająca pracowników musi pamiętać, że zgodnie z prawem każdy z pracowników musi przejść odpowiednie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi bhp. Firmy zajmujące się świadczeniem usług z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciw pożarowych oferują szeroko pojęte doradztwo w zakresie bhp oraz prawa pracy. Ponadto oferują kompleksową obsługę firm w zakresie służby BHP. Jest to tak zwany pełny outsourcing BHP.

Stanowi to bardzo wygodne rozwiązanie dla firmy, która musi przeprowadzić szkolenie pracowników, ponieważ firma outsourcingowa przejmuje wszelkie zadania związane ze sprawami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a ponadto dba o bezpieczeństwo pracowników w pełnym zakresie. Usługi w zakresie bhp obejmują między innymi opracowanie instrukcji bhp i oceny ryzyka zawodowego, sporządzanie dokumentacji powypadkowej, przeprowadzanie okresowych kontroli stanu bhp z protokołem, organizowanie szkoleń wstępnych oraz okresowych czy nadzorowanie terminów szkoleń. Ponadto omawiane firmy mogą doradzać w zakresie interpretacji przepisów bhp oraz wypełniać druki:

  • ZUS,
  • GUS,
  • czy karty czynników szkodliwych.

Na rynku istnieje wiele firm świadczących usługi z zakresu bhp. Można jest spotkać w większych lub mniejszych miastach, takich jak Kraków, Warszawa, Lublin, Radom i wiele innych.

Szkolenia bhp z wykorzystaniem Internetu

W myśl Kodeksu Pracy w naszym kraju każda firma jest zobowiązana do przedstawienia pracownikowi przynajmniej podstawowych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno pracodawca jak i pracownik muszą posiadać świadomość o możliwych zagrożeniach mogących ich napotkać w miejscu pracy. Odpowiedzialność za wszelkie wypadki w miejscu pracy ponosi pracodawca, dlatego też jego obowiązkiem jest dopilnowanie, by każdy pracownik przeszedł odpowiednie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Należy nadmienić, że wysłanie pracownika na takie szkolenie wiąże się z nakładem pieniężnym oraz tym, że pracownika w tym momencie nie będzie w pracy. Jednakże firmy z miejscowości Kraków znalazły rozwiązanie również i w tym zakresie. Oferują szkolenia bhp przez internet. Jest to tak zwane nauczanie przez e-learning (http://www.bhp-center.com.pl/e-learning/), czyli za pomocą komputera. Każdy pracownik w odpowiednim momencie oraz czasie może przystąpić do szkolenia. Poza tym każdy może dopasować tempo nauki do siebie. Dodatkowo pracownik nie musi udawać się do ośrodka szkoleniowego celem odbycia szkolenia, gdyż może to zrobić przed własnym komputerem.

Zdalne szkolenia bhp pozwalają zaoszczędzić czas, a jednocześnie dają możliwość zdobycia większej wiedzy pracownikom. Przy tym ich cena jest porównywalna ze szkoleniami stacjonarnymi.