Wśród wielu różnych kierunków wypraw na trekking, jednym z najciekawszych, a zarazem najbardziej wymagających jest wyjazd na trasę Haute Route w Alpy. Tutaj będziemy mieć do czynienia z trasą wiodącą niejednokrotnie lodowcem, wymagającą od nas podstawowych umiejętności w zakresie wspinaczki i korzystania ze sprzętu alpinistycznego. Trzeba będzie także wykazać się stosunkowo dobrym przygotowaniem w zakresie kondycji i siły fizycznej. Jednym słowem nie jest to trasa dobra dla początkujących adeptów trekkingu wysokogórskiego, a raczej dla doświadczonych już podróżników, którzy swoje w górach już przeszli, w najróżniejszych warunkach. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kwestii samego wyjazdu, oraz niezbędnych do poczynienia przygotowań.

Podstawowe informacje o trekkingu trasą Haute Route

Decydując się na wyjazd na trekking alpejski trasą Haute Route, musimy przede wszystkim pamiętać, iż drugi etap wyprawy, jest turą wysokogórską, gdzie będziemy mieć do czynienia z największymi wymaganiami. Tutaj będziemy podróżować niejednokrotnie wysokością 3700 m n.p.m., wobec czego też należy być przygotowanym do poruszania się na takich wysokościach. Dobrze przygotowanie fizyczne i kondycyjne będzie tutaj niezbędne, gdyż na takich wysokościach będziemy mieć do czynienia z mniejszymi ilościami tlenu w powietrzu, co znacznie utrudni podróżowanie. Trzeba będzie także umiejętnie posługiwać się sprzętem alpinistycznym, oraz sprawnie poruszać się w rakach z pomocą czekana i kijków. Jednym słowem warto tutaj z pewnym wyprzedzeniem przygotować się do wyprawy, poprzez regularne odwiedzanie siłowni, oraz pracę nad wydolnością tlenową naszego organizmu, aby na trasie nie mieć już żadnych z tego tytułu problemów. Bardzo ważną kwestią będzie także podjęcie wypraw na mniej wymagające trasy trekkingowe, na których będziemy mogli przetestować zakupione wyposażenie, aby na Haute Route nie było już żadnych niedomówień i ewentualnego niedopasowania sprzętu, w szczególności zaś obuwia.

Wyposażenie niezbędne na trasie Haute Route.

Musimy tutaj także pamiętać o tym, aby na trasę Haute Route odpowiednio przygotować swój ekwipunek, w skład którego musi wejść stosunkowo sporo wyposażenia. Przede wszystkim, zacząć trzeba od odpowiedniego plecaka, o pojemności w granicy 40-50 litrów, z paskami umożliwiającymi dopięcie czekana. Do tego niezbędnym elementem będzie solidna, ciepła i wodoodporna odzież trekkingowa, wraz z tak samo wytrzymałym, ciepłym i wodoodpornym obuwiem na twardej podeszwie. Jak już wspomnieliśmy, obuwie powinno być wcześniej sprawdzone i rozchodzone, aby na trasie nie doszło do jakichkolwiek obtarć. W wyposażeniu nie może także zabraknąć małego, składanego noża, czy pojemnika na wodę. Oczywiście musimy także dysponować sprzętem alpinistycznym, czyli wspomnianym już czekanem, składanymi kijkami oraz dolną, lekką uprzężą, która posłuży nam przy wzajemnej asekuracji podczas pokonywania trasy lodowcem. Do tego niezbędne będą jeszcze dopasowane do naszego obuwia raki. Jednym słowem trochę tego wszystkiego jest, wobec czego warto z dużym wyprzedzeniem zabrać się za kompletowanie niezbędnego wyposażenia, aby na czas wyjazdu, wszystko było starannie przygotowane.