Mało kto z nas będzie w swoim życiu mieć okazję zdobycia szczytu o wysokości powyżej czterech tysięcy metrów, wobec czego warto poszukać takich możliwości, bowiem jest to z całą pewnością jedno z tych przeżyć, których nie zapomina się do końca życia. Co prawda do takiego wyjazdu i podejścia na Gran Paradiso, góry w Alpach o wysokości 4061 m. n.p.m. trzeba się odpowiednio przygotować. Niemniej jednak z całą pewnością jest to jeden z tych alpejskich szczytów, których zdobycie jest najłatwiejszym zadaniem spośród wszystkich czterotysięczników. Zobaczmy w takim razie jak należy się przygotować do takiego wyjazdu, oraz z jakimi kwestiami należy się liczyć podczas podróży, aby wyjazd był bezpieczny i ciekawy ze względów turystycznych.

Organizacja bezpiecznego wyjazdu.

Przede wszystkim musimy tutaj pamiętać o kwestii tego, iż jakby nie patrzeć jest to wyjazd w Alpy, a więc powinniśmy solidnie zadbać o swoje bezpieczeństwo, co w większości przypadków będzie dość skomplikowane. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z ofert biur podróży specjalizujących się w organizacji wyjazdów trekkingowych, które będą posiadać w swojej ofercie wycieczki z wejście na Gran Paradiso. Jednym z takich biur podróży jest Apter, które organizuje wyjazdy trekkingowe wraz z podejściem na czterotysięczniki już od wielu lat. Dzięki temu też, możemy mieć praktycznie sto procent gwarancji, iż nasz wyjazd będzie bezpieczny i prowadzony przez doświadczonego przewodnika. PO prostu podejście na Gran Paradiso, mimo, iż nie należy do najtrudniejszych, to jednak w dalszym ciągu pozostaje trasą Alpejską z wejście na wysokość powyżej czterech tysięcy metrów, a to przecież zobowiązuje do prawidłowego przygotowania się do drogi. Odpowiednia organizacja wyjazdu, oraz solidne przygotowanie z naszej strony będzie tutaj kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Przygotowania do wyjazdu.

Oczywiście musimy się także solidnie do wyjazdu przygotować, gdyż trasa wiodąca na szczyt gran Paradiso będzie dla nas dość skomplikowana. Mimo, iż należy do najłatwiejszych z wszystkich tras wiodących na czterotysięczniki alpejskie, to jednak trzeba liczyć się z konieczność dobrej formy fizycznej i wytrzymałości, gdyż w trakcie wyprawy trzeba będzie pokonać 1900 m różnicy wysokości, a to bardzo dużo, szczególnie dla mniej doświadczonych pasjonatów trekkingów alpejskich. Musimy także zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i obuwie z dopasowanymi do niego rakami, gdyż część trasy przyjdzie nam pokonać ośnieżonymi stokami a czasami nawet zajdzie konieczność poruszania się lodowcem. Do tego rzecz jasna musimy mieć ze sobą termos z ciepłą kawą czy też herbatą, oraz odpowiednie wyposażenie ochronne, jak chociażby okulary przeciwsłoneczne, gdyż słońce odbijające się od czapy lodowej może być bardzo uciążliwe podczas całej wyprawy. Jednym słowem będzie to dość przystępny trekking na czterotysięcznik, aczkolwiek tak samo jak w każdym innym przypadku, koniecznością będzie solidne przygotowanie się do wyjazdu, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa.