Od początku działania telewizji sygnał nadawany jest w standardzie analogowym. Ale ta technologia podatna jest niestety na dość spore utraty sygnału, co powoduje pogorszenie obrazu. Rozwiązaniem tego problemu jest cyfrowa telewizja. Telewizja cyfrowa usuwa wszystkie te kłopoty, jakie były związane z starym sygnałem analogowym, jak również zapewnia możliwość dostarczenia nam sygnału o lepszej jakości. Podstawowym plusem, który przemawia za cyfrową telewizją jest z pewnością brak jakichkolwiek strat przy przesyłaniu sygnału przez stacje nadawcze. Dodatkowo sygnał cyfrowy jest o wiele mniej podatny na wszelkie anomalie pogodowe.

Na terenie Polski wraz z końcem lipca odbierać będzie można telewizję cyfrową, a jej standard to DVB-T Mpeg-4 z dźwiękiem DDP (Dolby Digital Plus).

Jakie plusy daje nam telewizja cyfrowa?

Podstawowym plusem jest bogatsza oferta programowa na wielu odbiornikach telewizyjnych (inaczej aniżeli w przypadku płatnych telewizji). Telewizja cyfrowa daje nam możliwość korzystania między innymi z: oglądania filmów w oryginalnym języku wraz z polskimi napisami, dostępny jest również dźwięk przestrzenny 5.1, lub EPG (cyfrowy przewodnik po programach). To oczywiście nie wszystkie usługi które może dać nam cyfrowa telewizja. Jeżeli nasz odbiornik telewizyjny będzie podłączony do sieci internetowej wtedy mamy dostęp do dodatkowych usług, takich jak np. telewizja hybrydowa, a więc informacje oraz telewizja na bieżąco. Taki news wprowadziła Telewizja Polska w czasie mistrzostw europy w piłce nożnej. W trakcie rozgrywania meczów można było oprócz samego oglądania, przeglądać w tym samym czasie statystyki, bądź brać udział w sondach.

Krótko mówiąc cyfrowa jakość, to nowa jakość, która z pewnością zwiększy komfort oglądania telewizji..