Wybór odpowiedniego projektu domu, szczególnie jeśli miałby być przystępny cenowo zarówno w kwestii zakupu samego projektu, jak również w kwestii budowy, jest dość kłopotliwy. Przede wszystkim trzeba tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż w przypadku najtańszych projektów, mogą one być okrojone. To znaczy, że razem projektem możemy nie dostać zgody na jego przeróbki, co niestety bardzo często znacznie ogranicza nasze możliwości. wybierając tani projekt domu jednorodzinnego, warto jednak zwrócić uwagę przynajmniej na kwestię tego, czy będziemy mogli dokonać w nim przeróbek, oraz jak bardzo kosztowne one będą. Czasami może się bowiem okazać, iż taniej wyjdzie nas architekt z projektem na zamówienie.

Dla kogo projekt z katalogu?

tani projekt domu z garażemWarto sobie tutaj od razu powiedzieć, iż projekty domów z katalogu nie są dla wszystkich. Takie rozwiązanie ma swoje liczne zalety, ale także wady, na które warto zwrócić uwagę. Dlatego też, w pierwszej kolejności powinniśmy przyjrzeć się bliżej właśnie wadom i zaletom projektów domów z katalogu, aby w ogóle móc oceniać, dla kogo takie projekty będą przeznaczone

Zalety projektu domu z katalogu

  • Projekt dostępny od ręki – w zasadzie w chwili wykupienia można przystąpić do dalszych prac, czyli ustanowienia projektu na działce oraz rozpoczęcia budowy domu.
  • Niższa cena niż w przypadku projektu indywidualnego realizowanego przez architekta
  • Możliwość zobaczenia wizualizacji gotowego domu – wiemy czego się możemy spodziewać
  • Możliwość przejrzenia opinii na temat projektu od innych jego użytkowników, którzy już wcześniej dom według danego projektu zbudowali.

Wady projektu domu z katalogu

  • Brak możliwości łatwego wprowadzania zmian w projekcie. Z reguły konieczne będzie pokrycie dodatkowych kosztów w biurze które dany projekt przygotowało
  • Brak możliwości zaplanowania swojego wymarzonego domu od podstaw
  • Działka musi charakteryzować się standardowymi wymiarami, aby możliwe było zbudowanie domu.

Widzimy więc, iż nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Najlepszym przypadkiem jest sytuacja, kiedy zależy nam na czasie, nie planujemy zmian w projekcie, oraz jednocześnie mamy już działkę o standardowych wymiarach. W takim przypadku tanie projekty domów z katalogów różnych biur projektowych będą się sprawdzać niemalże wyśmienicie.

Dodatkowe koszty, czyli o czym z reguły zapominamy.

Stosunkowo istotną kwestią, która z reguły jest przez nas w takich sytuacjach pomijana, to dodatkowe koszty. Zbyt wielu z nas myśli sobie iż zakup projektu jest równoważny z rozpoczęciem budowy. Nic bardziej mylnego. Tutaj musimy jeszcze przygotować prace adaptacyjne, czyli wpisanie projektu w obręb działki, uzyskanie pozwoleń na budowę i zapewnienie doprowadzenia wszystkich niezbędnych mediów do działki. To oczywiście pochłania kolejne koszty. W przypadku projektów realizowanych na nasze zamówienie przez architekta, z reguły będzie on od razu tworzony z myślą o konkretnej działce, także pewne trudności już nam w tym przypadku odpadają. Trzeba tutaj przyznać, iż w sytuacji, kiedy musimy wybrać tani projekt domu z katalogu, warto dokładnie przeanalizować wszystkie dodatkowe koszty, oraz kwestię tego, czy wraz z projektem dostajemy zgodę na przeprowadzanie zmian w projekcie. W przeciwnym razie, nie warto nawet szukać tego typu rozwiązań, a raczej skupić się na projektach od architekta.