Szereg firm na terenie całego świata potrzebuje pracowników nie tylko fizycznych, ale i tych, którzy będą operatorami różnych maszyn czy urządzeń. Dlatego warto stale się kształcić, kończyć rozmaite kursy zawodowe, które będą nam się mogły przydać w przyszłości.

Warto podnosić swoje kwalifikacje – które przydadzą się nam w momencie szukania nowej albo po prostu lepiej płatnej pracy. Jednym z najbardziej chyba popularnych jest kurs wózki widłowe. Zajęcia takie obejmują zarówno wiedzę praktyczną, jak i teoretyczną. Jest więc nauka jazdy na wózku i jego odpowiedniego manewrowania. Ponadto należy opanować materiał z zakresu BHP, z zakresu eksploatacji wózków, ich budowy oraz dbałości o ich stan techniczny podczas użytkowania. Szkolenie kończy się egzaminem, dzięki któremu uzyskujemy uprawnienia do posługiwania się tym urządzeniem. Przydaje się również kurs podesty ruchome. Jest to szkolenie na operatora tzw. platform roboczych.

platforma1

 

Dostępnych jest kilka kategorii jak np. podesty ruchome oraz podesty ruchome przejezdne, które dzielą się z kolei na kilka rodzajów – stacjonarne albo wolnobieżne i jeszcze kilka innych. Podobnie jak poprzednie, tak i to szkolenie kończy się egzaminem przed specjalną komisją egzaminacyjną. Jeżeli zostanie zdany z wynikiem pozytywnym, otrzymujemy zaświadczenie o uprawnieniach, które jest bezterminowe i ważne na terenie całej Polski.

platforma2

Istotne jest również to, że za odpowiednią dopłatą możemy otrzymać ten sam certyfikat ukończenia kursu – tyle że w języku polsko-angielskim i wtedy ważny jest również na terenie innych państw należących do Unii Europejskiej. Podobnie popularny jest kurs hds. Jego nazwa pochodzi o skrótu, który oznacza Hydrauliczne Dźwigi Samochodowe. Pod tą nazwą kryją się żurawie przeładunkowe. Szkolenie zapewnia przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne. Szkolenie to przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które chcą zatrudnić się w firmach transportowych. Takie uprawnienia dają możliwość przewozu danego towaru, a także jego załadunek i rozładunek. Jest to istotne uprawnienie, ponieważ pozwala na dobrą pracę, pozwala także na niezależność od innych pracowników, którzy są zbędni przy załadunku. Oprócz wiadomości technicznych, uczestnicy takiego szkolenia zapoznają się także z różnymi przepisami oraz zasadami BHP, a także z obsługą pojazdu. Egzamin odbywa się przed specjalnym inspektorem. Wszystkie te szkolenia czynią pracownika jeszcze bardziej pożądanym i znacznie podnoszą jego szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy.