Firmy zajmujące się realizacją prac spawalniczych na przemysłową skalę, powinny przede wszystkim inwestować w każde stanowisko spawalnicze. Chodzi tutaj głównie o kwestie jego wyposażenia w nowoczesne narzędzia, usprawniające realizację wszelkich prac spawalniczych. Szczególnie jest to ważne w przypadku firm zajmujących się produkcją elementów bardzo dużych, i wyjątkowo ciężkich. Aby umożliwić skuteczne i bezproblemowe spawanie tego typu elementów, niezbędne będą nowoczesne manipulatory spawalnicze. Obecnie na rynku znajdziemy cały szereg tego typu urządzeń, dostosowanych do zróżnicowanych warunków pracy. Kluczowe więc, będzie tutaj prawidłowe dobranie pozycjonera do zakresu realizowanych prac spawalniczych.

Jak wyposażyć stanowisko spawalnicze do pracy z gabarytami?

Tak jak już wspomnieliśmy, kluczowe tutaj będą odpowiednie manipulatory spawalnicze. Tego typu urządzenia, pozwalają nam na zamontowanie spawanego elementu na stole roboczym, a następnie na jego bezproblemowe obracanie, unoszenie i pochylania. Dzięki temu, możliwe jest przeprowadzenie wszystkich niezbędnych prac spawalniczych, praktycznie na jednym tylko mocowaniu elementu. Obecnie wykorzystywanych jest bardzo dużo rodzajów manipulatorów, toteż warto sobie je tutaj wyszczególnić.

  • Pozycjonery pantograficzne – przeznaczone przede wszystkim do spawania elementów ciężkich o zrównoważonych wymiarach. Pozwalają na podnoszenie, pochylanie oraz obracanie przedmiotu dookoła jego własnej osi.
  • Pozycjonery kolumnowe – pozwalają na unoszenie i obracanie przedmiotu. Przeznaczone do pracy z elementami o niezbyt wielkich długościach.
  • Pozycjonery dwukolumnowe – idealne do zastosowań przy spawaniu elementów bardzo długich, a przez to niemożliwych do zamocowania w innych pozycjonerach. Element mocowany jest do dwóch pozycjonerów kolumnowych, które pracują współbieżnie. Można go swobodnie unosić i obracać. Przykładowe zastosowanie to na przykład spawanie wagonów kolejowych.
  • Pozycjonery specjalne – także dostosowane do prac związanych ze spawaniem wagonów, lokomotyw, czy też podwozi samochodowych.

Generalnie rzecz biorąc, wyposażając stanowisko spawalnicze w pozycjoner spawalniczy zapewniamy możliwość sprawniejszego realizowania wszelkich prac spawalniczych. Praca jest wydajniejsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza. Tego typu inwestycje będą więc zawsze bardzo korzystne dla każdej firmy, zajmującej się między innymi spawalnictwem.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, musimy tutaj podkreślić, iż dobrze wyposażone stanowisko spawalnicze będzie jednym z głównych czynników wydajności i bezpieczeństwa pracy w branży spawalniczej. Zaopatrując się w nowoczesne manipulatory spawalnicze, umożliwiamy pracownikom wydajniejsze realizowanie wielu prac spawalniczych, bez ciągłej konieczności korzystania z suwnicy, co jest bardzo niewygodne i czasochłonne. Ponadto, dobrze wyposażone stanowisko spawalnicze będzie zawsze przekładać się na wzrost wydajności pracy oraz jej bezpieczeństwa, a to dwie, najważniejsze kwestie w każdym zakładzie produkcyjnym.