Leczenie wielu codziennych, jak również bardziej poważnych schorzeń i dolegliwości przy pomocy fitoterapii, w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż ziołolecznictwo charakteryzuje się wysokim współczynnikiem skuteczności, oraz bezpieczeństwa leczenia. To zaś z kolei jest wynikiem postępu technologicznego, który pozwolił nam na pozyskanie jeszcze bardziej precyzyjnej wiedzy na temat składników oraz szczegółowego ich działania w przypadku poszczególnych ziół. Wobec tego też, możemy o wiele precyzyjniej przewidywać skutki leczenia danych chorób przy pomocy ziołolecznictwa, co z kolei powoduje wzrastające zainteresowanie tą formą medycyny naturalnej.

Dlaczego zioła są lepsze od farmakologii?

Pierwszym pytaniem, jakie z całą pewnością nasunie się każdemu na myśl, jest kwestia tego, dlaczego akurat zioła miałyby być bardziej bezpieczne niż opracowane lekarstwa farmakologiczne. Otóż odpowiedź jest całkiem prosta. Zioła posiadają tylko i wyłącznie naturalne składniki, które raczej nie będą wywierały negatywnych skutków na nasz organizm, natomiast w przypadku farmakologii mamy do czynienia z substancjami chemicznymi, szczególnie tymi które w lekach występują jako substancje pomocnicze, niepotrzebne z punktu widzenia działania leku, aczkolwiek niezbędne z punktu widzenia zysków koncernów farmaceutycznych, gdyż przedłużają one przydatność leku do spożycia. Co gorsza, substancje te, będą mogły w większych dawkach kumulować się w naszym organizmie, a następnie wywierać nań negatywny wpływ, wobec czego powinniśmy takiego rodzaju leczenia w systemie ciągłym, unikać jak ognia.

Kiedy zioła będą skuteczne?

W jakich przypadkach można będzie zatem stosować zioła? Otóż generalnie rzecz ujmując, praktycznie we wszystkich przypadkach chorobowych, nawet jeśli nie jako samodzielne lekarstwa, to przynajmniej jako terapia dodatkowa, której zadaniem będzie zabezpieczenie naszego organizmu, przed efektami ubocznymi terapii farmakologicznej. Obecnie możliwe jest na przykład stosowanie ziół przy łysieniu, przy chorobach krążenia, przy problemach z trawieniem. Znajdziemy także odpowiednio dobrane zioła pomocne na krążenie i chorobę wieńcową, a więc generalnie rzecz biorąc, znajdziemy zioła niemalże na każdą dolegliwość i chorobę. Bardzo ważnym jest tutaj jednak fakt, tego, aby jakiekolwiek leczenie ziołami było realizowane zawsze w oparciu o wytyczne lekarza medycyny, bowiem to do niego należeć będzie zawsze ostateczna decyzja w kwestii tego, czy w danym przypadku chorobowym lepiej będzie zastosować terapię ziołową, czy też bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie terapia farmakologiczna. Często zdarza się też tak, iż obydwa rodzaje leczenia będą ze sobą połączone, będą się uzupełniać, aby efekt ostateczny terapii był jeszcze lepszy, pewniejszy i stabilniejszy.