Wśród wielu roślin ogrodowych, które zapewniają nam wysoki poziom estetyki ogrodu, do najlepszych i najmniej wymagających należy tutaj bez wątpienia zaliczyć wszelkie gatunki Rododendronów, czyli wszystkie Azalie i Różaneczniki. Są to wieloletnie krzewy z rodziny wrzosowatych, pozostające zielone na okres zimy, przez co nasz ogród także w okresie zimowym jest wypełniony zielenią. Wartym podkreślenia zaś jest tutaj przede wszystkim fakt tego, iż w ich uprawie nie mamy do czynienia z nazbyt dużymi wymaganiami, dzięki czemu pracy w ogrodzie nie będzie zbyt dużo, zaś efekty estetyczne będą należeć do zdecydowanie najlepszych, jakie tak małym nakładem pracy można będzie osiągnąć.

Wymagania w zakresie uprawy Rhododendronów.

Zdecydowanie najważniejszą kwestią w zakresie uprawy Różaneczników i Azalii, jest prawidłowy wybór stanowiska uprawy oraz jego odpowiednie przygotowanie, przede wszystkim w zakresie przygotowania mieszanki gleby. Należy tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestię tego, iż w przypadku Azalii oraz Różaneczników, najlepszym stanowiskiem jest bezpośrednie sąsiedztwo większych roślin, które będą w stanie skutecznie dostarczyć im odpowiedni poziom zacienienia oraz wilgotności otoczenia. Bardzo ważnym będzie jednak to, aby sąsiedztwo charakteryzowało się głębokim systemem korzeniowym, bowiem płytki system korzeniowy Azalii nie przetrwałby większej rośliny o tym samym systemie korzeniowym. Chodzi tutaj o to aby większa roślina nie odbierała naszym Różanecznikom wszystkich składników mineralnych z gleby, co z cała pewnością miałoby miejsce w przypadku, roślin o płytki systemie korzeniowym. Co do samej zaś gleby, to należy przygotować dość kwaśną mieszankę, składającą się w równych proporcjach z nie odkwaszonego torfu, kory solonej, oraz gleby ogrodniczej, co w większości przypadków będzie rozwiązaniem wręcz idealnym.

Prawidłowa pielęgnacja.

Co prawda w przypadku uprawy, musimy pamiętać, iż Rhododendrony nie wymagają zbyt wielu prac pielęgnacyjnych, niemniej jednak w podstawowym zakresie należy zadbać o dogodne do ich uprawy warunki. Tak samo jak każdy Różanecznik tak też w przypadku Azalii, powinniśmy pamiętać, aby regularnie przeprowadzać nawadnianie roślin, szczególnie w okresie letnim, kiedy trafi się czas braku naturalnych opadów atmosferycznych. Tak samo istotną kwestią będzie solidne przeprowadzenie nawadniania Różaneczników oraz Azalii przed sezonem zimowym, bowiem rośliny te potrzebują naciągnąć duże ilości wody do przygotowania się na przetrwanie najcięższych mrozów. Oczywiście pod warunkiem iż są to odmiany na mrozy odporne, gdyż trzeba tutaj pamiętać o tym, iż nie każda odmiana Różanecznika i Azalii będzie wytrzymała na mrozy na poziomie poniżej dwudziestu stopni Celsjusza, a takie mrozy bardzo często będzie można trafić w naszej strefie klimatycznej.