Współczesny przemysł w wielu aspektach nie mógłby prawidłowo funkcjonować, gdyby nie wymyślono w ubiegłym stuleciu łożysk kulkowych, a następnie kolejnych wielu typów i rodzajów łożysk, które obecnie wykorzystywane są we wszystkich narzędziach, maszynach przemysłowych i przede wszystkim w pojazdach samochodowych. Oczywiście najpopularniejsze są tutaj łożyska kulkowe, bowiem ich zastosowanie jest najbardziej wszechstronne, niemniej jednak także inne typy i warianty łożysk zyskują swoją popularność, przede wszystkim przez wzgląd na to, iż niosą za sobą zupełnie inne możliwości niż w przypadku tradycyjnych łożysk kulkowych.

Zastosowanie łożysk kulkowych.

Jak już wspomnieliśmy, łożyska kulkowe są tutaj zdecydowanie najbardziej popularnymi, stosowanymi w wielu przypadkach łożyskami. Wystarczy zresztą spojrzeć na rowerek od dziecka czy też nawet zwykły wózek dla dziecka, albo tradycyjną taczkę ogrodową. Wszędzie tam znajdziemy łożyska kulkowe, które w takich zastosowaniach sprawdzają się wyśmienicie, bowiem nie zachodzi tutaj potrzeba przenoszenia obciążeń w wielu kierunkach. Jedynym zadaniem łożyska w tym przypadku, jest przeniesienie siły obrotowej z koła na wał, toteż łożyska kulkowe sprawdzają się w tym zastosowaniu wyśmienicie, tym bardziej, iż są stosunkowo proste i tanie w produkcji, eksploatacji, montażu i ewentualnej wymianie. Możemy więc całkiem śmiało powiedzieć, iż łożyska kulkowe stanowią zdecydowanie najbardziej popularne łożyska, wykorzystywane we współczesnym przemyśle motoryzacyjnym i nie tylko. Sprawia to jednocześnie, iż praktycznie w każdym sklepie motoryzacyjnym czy też w hurtowniach łożysk, znajdziemy najwięcej właśnie łożysk kulkowych, zaś w przypadku łożysk bardziej specjalistycznych, takich jak chociażbyłożyska stożkowe możemy już mieć pewne problemy i trudności z ich zakupem.

Łożyska kulkowe skośne.

Osobnym typem łożysk kulkowych są łożyska kulkowe skośne, które wykorzystywane są przede wszystkim do przenoszenia złożonych obciążeń promieniowych i osiowych. Znajdziemy tutaj łożyska kulkowe skośne jednorzędowe, jednorzędowe dwukierunkowe oraz dwurzędowe. Jednorzędowe będą w stanie przenosić jedynie obciążenia osiowe w jednym kierunku, toteż w bardziej wymagających przypadkach stosowane są łożyska dwurzędowe, lub też dwa łożyska. Są to łożyska raczej specjalistycznego zastosowania, w sytuacjach, kiedy zachodzi potrzeba przenoszenia bardziej złożonych obciążeń, toteż z reguły nie będziemy mogli ich dostać od ręki w hurtowniach czy też sklepach motoryzacyjnych. Niemniej jednak na chwilę obecną ich zastosowanie systematycznie staje się coraz szersze, poprzez nowe możliwości, jakie otwierają przed nami nowoczesne technologie przemysłowe. Generalnie rzecz biorąc, można powiedzieć, iż przemysł systematycznie dąży do tego, aby wyeliminować łożyska najprostsze konstrukcyjnie, aby zastąpić je łożyskami bardziej skomplikowanymi, co pozwala na osiąganie lepszych efektów samego łożyskowania w konkretnych przypadkach.