Każde mieszkanie wymaga przeprowadzania regularnych remontów. Wynika to z faktu tego, iż po prostu wszystko się zużywa. Tutaj średnio co pięć lat będziemy musieli zająć się przynajmniej odświeżeniem ścian, aby nasze mieszkanie było odpowiednio estetyczne a jego eksploatacja nie sprawiała nam nieprzyjemnych doznań. Wobec tego warto też zainteresować się tym zagadnieniem, bowiem takie remonty możemy z powodzeniem przeprowadzać we własnym zakresie, co będzie stosunkowo sporą oszczędnością. Zobaczmy więc, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę aby realizowane samodzielnie odświeżenie ścian w naszym mieszkaniu, mogło być zrealizowane jak najbardziej prawidłowo.

Profesjonalne narzędzia to podstawa.

Jedną ze zdecydowanie najważniejszych kwestii w tym przypadku, będzie jakość zastosowanych przez nas narzędzi. Chodzi tutaj o to, iż niektóre z nich będą raczej kiepskie jakościowo, co przekładać się będzie na trudności w trakcie ich używania. Pędzle malarskie słabej jakości będą w trakcie malowania tracić swoje włosie, które będzie pozostawać na ścianach, doprowadzając każdego malarza do szewskiej wręcz pasji. Mamy więc też przy okazji sposób na zrobienie szewca z malarza – wystarczy dać mu słabe narzędzia malarskie. Każdy producent profesjonalnych pędzli malarskich będzie w produkcji wykorzystywać najlepsze jakościowo materiały i najnowocześniejsze technologie produkcyjne, dzięki czemu, ostatecznie dostaniemy do ręki dobre jakościowo narzędzia, nie stwarzające większych problemów w trakcie realizacji prac. Będą one co prawda kosztowniejsze niż narzędzia ogólno dostępne w marketach budowlanych, niemniej jednak ich posiadanie w trakcie remontu mieszkania z całą pewnością przyczyni się do lepszego, sprawniejszego, oraz efektywniejszego prowadzenia wszystkich niezbędnych w tym zakresie prac.

Realizacja prac malarskich.

Jeśli zaopatrzymy się już w odpowiednie jakościowo, profesjonalne narzędzia malarskie, to pozostanie nam już jedynie, ostateczne przeprowadzenie niezbędnych prac. Tutaj musimy pamiętać o tym, aby ściany przed malowaniem starannie do tego przygotować. Musimy pozbawić je wszystkich brudów i zanieczyszczeń, oraz ewentualnego tłuszczu. Bardzo ważne będzie także ich zagruntowanie, aby wyrównać chłonność podłoża. W tym celu należy zastosować odpowiednie preparaty (np. UNIGRUNT), które po wyschnięciu tworzą na ścianie powłokę równającą chłonność wody z farby przez strukturę ściany. Ostatecznie pozostanie nam już jedynie samo nakładania farby, które w zależności od poziomu wprawy będzie zajmować kilku chwil lub kilka dni. Doświadczony malarz, średniej wielkości pomieszczenie, będzie w stanie wymalować w ciągu 2-3 godzin, zaś amator będzie tę samą pracę realizować nawet cały dzień. Tak więc, z biegiem czasu każdy z nas nabierze wprawy, dzięki czemu remonty kolejnych pomieszczeń, będą z całą pewnością przebiegać o wiele sprawniej.