Od początku istnienia fotografii człowiek najczęściej występuje na zdjęciach. Praktycznie każda osoba na ziemi jest na jakimś zdjęciu. Mimo, że niektórzy fotografowie są bardzo utalentowani, to nie tylko oni pracują na sukces. Na planie pracuje wbrew pozorom wiele osób: wizażyści, styliści, scenografowie i fryzjerzy, no i oczywiście grafik. Naturalnie ważne są też umiejętności samego modela.

Najwięcej znaczenia dla uzyskanych zdjęć ma współpraca z autorem projektu. Produkcja sesji zdjęciowych zaczyna się już na długo przed samą sesją. Rola fotografa zaczyna się od stworzenia kosztorysu, w końcu to fotograf musi opłacić pracę wizażystek, asystentów, modeli/modelek oraz opłacić miejsca i akcesoria. Oczywiście wszystko zależy od klienta, może okazać się, że to on organizuje casting oraz wybiera i opłaca stylistę, fryzjera, wizażystę. Jednakże najważniejsze informację dotyczą spodziewanych efektów, jaki nastrój ma mieć dzieła. To są bardzo istotne informacje, ponieważ często zdarza się, że projekt odbiega od oczekiwań.

W przypadku gdybyśmy to zlekceważyli klient mógłby być niezadowolony z efektów i w rezultacie możemy nie otrzymać kolejnych zleceń. Tworząc kosztorys warto sprawić, aby był on czytelny. Można go podzielić na trzy kategorie. Po pierwsze honoraria – tego chyba nie trzeba wyjaśniać. Kolejna kategoria to prawa. Są tu zawarte koszty udzielenia licencji do publikacji zdjęć, jak również zgoda na publikację zdjęć, która nie musi być wyrażona przez samego fotografa, ale też przez modela. Trzecią kategorią są różne koszty techniczne, które zawierają wynajem studia, sprzętu i wszystkie inne związane z sesją. Już przed samą sesją, a koniecznie przed większą produkcją konieczne jest spotkanie całego zespołu odpowiedzialnego za stworzenie projektu. Takie spotkanie służy nie tylko poznaniu całej ekipy, ale głównie uzgodnieniu wszystkich tematów związanych z sesją. Każdego dnia zdjęciowego ekipa spotyka się wcześniej w celu przygotowanie planu i studia na przyjęcie gości. Fotograf powinien działać jak kapitan okrętu – kierować działaniami całej załogi. Każdy w ekipie powinien znać swoje miejsce. Dobrym pomysłem jest przed samymi zdjęciami przetestowanie samego sprzętu, aby sprawdzić czy wszystko działa należycie. Żadna sesja nie może zajmować zbyt wiele czasu.

Oczywiście do fotografa należy ocena czy jeszcze ma trwać czy nie, ponieważ zmęczony model to słaby model. Warto ocenić swoje siły i umiejętności i w przypadku zbyt dużej liczby zdjęć zawrzeć w kosztorysie kolejne dni zdjęciowe..