Gorąca i złota Bułgaria – rozciąga się od Dunaju po Bałkany i stanowi cel wakacyjnych podróży naszych rodaków. Urlop w Bułgarii Polacy spędzali już 30 lat temu, 4 osobowe rodziny, pakowały wszystko co istotne (namiot, materace, jedzenie, ubrania) do fiata 126p i ruszali na Złote Piaski. Dziś jest tak samo, tyle podróż samolotem trwa 3 godziny a miejsce noclegu stanowi 4 i 5 gwiazdkowy hotel. Bułgaria oferuje turystom podzwrotnikowy ciepły i wilgotny klimat, w lipcu i sierpniu temperatura oscyluje w granicach 23-28°C.

Przez niemal 500 lat Bułgaria należała do Imperium Tureckiego, czego ślady w architekturze i kulturze widoczne są do dziś. Nie brakuje również nawiązań do radzieckich naleciałości, bowiem kraj od 1944 podlegał komunistycznym rządom. 1 stycznia 2007 roku Bułgaria została się członkiem Unii Europejskiej. Gospodarka kraju opiera się przede wszystkim na przemyśle włókienniczym, spożywczym i maszynowym oraz turystyce. Nadmorską część kraju każdego roku odwiedza tysiące turystów, dla których Bułgaria jest miejscem na odpoczynek i wakacyjne przygody. Jak już wspomniano, do Bułgarii możemy wybrać się samochodem, z Warszawy to nieco ponad 1100 km, ale możemy także skorzystać z oferty tanich linii lotniczych, które oferują atrakcyjne cenowo przeloty. Wycieczki na 7 dni dla 1 osobie w środku sezonu kosztują od 2000 zł, co w porównaniu z Egiptem, czy Grecją jest godną polecenia ofertą. Również inne rzeczy jak posiłki restauracji, pamiątki, wynajem samochodu są stosunkowo tanie. Co ciekawe Bułgaria nie tylko latem przyciąga amatorów, okazuje się bowiem, że zimą w kraju panują doskonałe warunki narciarskie w górach Riła. Znajdziemy tu 90 szczytów sięgających na wysokość ponad 2 tys. metrów oraz aż 150 malowniczych jeziorek polodowcowych, które oczarują każdego.

Największa turystyczną atrakcją Bułgarii jest Riwiera Bułgarska słynącą z szerokich, czystych, mieniących się złotym piaskiem, plaż. Doskonałe miejscem na wypoczynek i pełen relaks po roku ciężkiej pracy. Wśród najchętniej odwiedzanych nadmorskich miejscowości są Złote Piaski, Sozopol, Słoneczny Brzeg, Rawda, Primorsko, Nessebar, Bałczik, Burgas, oraz Albena. Kurorty doskonale odgadują potrzeby turystów, nie brakuje tu basenów, ośrodków sportowych, pól golfowych, dobrych restauracji nocnych klubów i sklepów. Każdego roku w hoteli przybywa hoteli począwszy od tanich pensjonatów po 4 i 5 gwiazdkowe hotele o wysokim standardzie.

W Bułgarii nie brakuje atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć, najsłynniejszy jest klasztor prawosławny i stóp gór Riła, oraz piękne cerkwie i kultura tegoż regionu z muzyką folkowa na czele. W stolicy kraju Sofii koniecznie trzeba odwiedzić Katedrę Aleksandra Newskiego, Narodowe Muzeum historyczne, czy też rosyjską cerkiew Św. Mikołaja. Centrum miasta także skrywa wiele zabytków jak np. Plac Sveta Nedelya z Rotundą Św. Jerzego, która wzniesiona została w IV wieku, najpierw pełniąca rolę rzymskiej świątyni, następnie tureckiego meczetu.

O Bułgarii i innych ciekawych miejscach czytaj również tu i tu.