Prowadzenie księgowości w naszym kraju, to nadzwyczaj skomplikowany proces. W Polsce przepisy podatkowe są bardzo skomplikowane. Pełno w nich wiele kruczków prawnych, w których większość z nas się zagubi. Czasami zdarza się, że pogubić w tym się może księgowy.

Dlatego większość osób, która decyduje się na założenie działalności gospodarczej, szybko zleca obsługę księgowo fachowcom. Dlatego biura rachunkowe mają mnóstwo Klientów. Najlepiej wybrać od razu komplet usług, a więc księgowość oraz fachowe doradztwo podatkowe. W naszych przepisach istnieje wiele luk, które można zgodnie z prawem obejść, co powoduje, że odprowadzany przez nas podatek do Urzędu Skarbowego może być mniejszy. A dobre biuro rachunkowe nie może pozwolić sobie na jakąkolwiek pomyłkę. Dlatego też w takim biurze zatrudniony jest licencjonowany doradca podatkowy.

Dobrze, ale co będzie jak biuro rachunkowe pomyli się?

Na całe szczęście przepisy dość jasno regulują kwestię odpowiedzialności biur wobec popełnionych przez siebie błędów. Każde biuro rachunkowe musi być ubezpieczone. Takie ubezpieczenie musi pokryć wszelkie straty Klienta, które nastąpiły w wyniku pomyłki pracowników biura. Ale niektóre biura wcale takiego ubezpieczenia nie posiadają. Warto zatem zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy, czy znajduje się w niej taki zapis. Jeśli taki zapis nie istnieje, to wtedy lepiej zastanowić się, czy na pewno warto podpisywać z takim biurem rachunkowym umowę na obsługę. Lepiej dmuchać na zimne, niż później ponosić konsekwencje nie swoich czynów. Oczywiście, wiele biur nie umieszcza takiego zapisu w umowach celowo, aby Klienci nie wiedzieli, jakie prawa im przysługują. Taka klauzula zawarta z pewnością jest w regulaminie usług prowadzonych przez biuro, które jest udostępniane Klientom po wcześniejszej prośbie.

Taka forma zabezpieczenia, da nam pewność, że biuro rachunkowe będzie musiało pokryć kwoty kar, jakie wystawi nam Urząd Skarbowy, za niedopełnienie przez nas rozliczeń.

Pamiętajmy jednak, że przed wyborem biura rachunkowego dobrze jest poszukać informacji, jakich Klientów biuro obsługuje..