meble gastronomiczne

Tytuł poniższego artykułu jest dość prowokujący. Przecież sami nie produkujemy ani nie projektujemy mebli gastronomicznych. Zajmują się tym specjaliści, którzy podczas swojej pracy muszą uwzględnić zarówno swoją wiedzę i umiejętności, jak też – nasze oczekiwania. Spróbujmy więc wejść w ten temat z ich perspektywy i zastanowić się nad charakterystyką tejże pracy.

Stal nierdzewna

Jeśli projektujemy meble ze stali nierdzewnej, to pierwszym elementem na który musimy zwrócić uwagę jest oczywiście wspomniana stal. Co ważne – nie wystarczy wprowadzenie do projektu „jakiejś” stali nierdzewnej. Musi być to stal spełniająca wymagania Klienta i dostosowana do parametrów oferowanych przez producenta.

W przypadku mebli ze stali nierdzewnej, mamy zazwyczaj do czynienia ze stalą AISI 430. Jest to najpopularniejsza forma tejże stali, która jest pokryta cienką warstwą chromu.

Wymiary

Profesjonalny specjalista projektujący meble gastronomiczne powinien umieć połączyć wymagania swoich Klientów i ich funkcjonalność. Dlatego też projektowane przezeń meble muszą wykorzystywać każdą wolną przestrzeń w danym pomieszczeniu. Czasami pojawi się konieczność negocjowania wymagań stawianych przez Klienta, jeśli w praktyce będą one niewykonalne.

Przepisy a funkcjonalność

Meble gastronomiczne ze względu na swoje zastosowanie, muszą spełniać szereg wymogów technicznych, narzuconych np przez Sanepid. Jest to sporym utrudnieniem dla projektanta, który musi wziąć pod uwagę zarówno powierzchnię danego pomieszczenia, wymogi ustawowe i funkcjonalność. Czasami zdarza się, że połączenie tych wszystkich cech jest po prostu niemożliwe. Wtedy trzeba negocjować…

Czy praca projektanta mebli (również ze stali nierdzewnej) jest łatwa? Pewnie nie… Dlatego przy zamawianiu mebli gastronomicznych warto mieć racjonalne oczekiwania.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym: gastroprofit.pl