Stan i kondycja państwowej służby zdrowia pozostawiają wiele do życzenia. Polacy narzekają na długie kolejki, niefachową opiekę i niskie standardy. W rezultacie wiele osób unika wizyt w przychodnia czy w gabinecie nie wierząc w pozytywny rezultat leczenia.


O wiele wyższe standardy panują w prywatnej służbie zdrowia. Prywatne gabinety lekarskie istniały w Polsce już od dawna. Od pewnego czasu powstaje coraz więcej prywatnych, zwanych inaczej niepublicznymi, przychodni czy klinik. Powstają też prywatne szpitale, niekiedy powstające w wyniku prywatyzacji szpitali państwowych czy resortowych. w prywatnej służbie zdrowia opieka medyczna stoi na zdecydowania wyższym poziomie i pacjent może liczyć na lepszą obsługę. Do wyboru są zarówno duże przychodnie medyczne, gdzie przyjmują lekarze różnych specjalności, jak i mniejsze, które specjalizują się w węższym zakresie usług, np. w opiece ginekologicznej czy pediatrycznej.

Prywatne placówki służby zdrowia działają na różnych zasadach. Niektóre współpracują z Narodowym Funduszem Zdrowia i mogą z nich korzystać osoby ubezpieczone w NFZ. W przeciwnym wypadku usługi w takich placówkach są zazwyczaj płatne. Wiele prywatnych klinik i przychodni oferuje prywatne ubezpieczenia. Pacjent w regularnych odstępach czasu odprowadza składki, a w zamian może korzystać z usług medycznych.

W prywatnych placówkach łatwiej jest o wszelkie usługi, w tym takie, o które trudno jest w państwowych. Należą do nich np. zabiegi profilaktyczne jak np. mammografia, które jest o tyle istotne, że pomaga wykryć raka piersi we wczesnym stadium, co znacznie przyczynia się do skutecznego wyleczenia. Mammografia jest zabiegiem dla kobiet powyżej 35 roku życia, kiedy powinno się ją wykonywać co dwa lata, a po ukończeniu 50 roku życia, już co roku.

naked-459711_1280Dla kobiet ważna jest też opieka ginekologiczna. W prywatnych placówkach służby zdrowia pacjentki mają pewność, że ginekologia jest na wysokim poziomie. Szczególnie ważne dla wielu kobiet jest to, aby być prowadzonym przez jednego i tego samego ginekologa. Prywatne placówki służby zdrowia oferują wszelkie niezbędne rodzaje badań prenatalnych, dzięki którym możliwe jest systematyczne kontrolowania stanu zdrowia płodu w okresie ciąży. Oferowana w takich placówkach ginekologia daje po prostu kobietom poczucie bezpieczeństwa.

Prywatna opieka medyczna to przede wszystkim mniej stresu i obaw dla pacjentów. Również oszczędność czasu, gdyż w prywatnych klinikach pacjenci umawiani są najczęściej na godziny, a nie obsługiwani według numerków, jak w publicznych placówkach.