Problemy z nadciśnieniem mogą dotknąć praktycznie każdego z nas. Jest to choroba, na którą cierpi praktycznie co trzeci dorosły obywatel naszego kraju. Co gorsza, duża część z nas, nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje. Wobec tego też, nie prowadzi jakiegokolwiek leczenia, a to prowadzi tylko i wyłącznie do pogorszenia tego stanu rzeczy. Istotne jest także to, iż nawet w przypadku leczenia, bardzo często jest ono prowadzone nieprawidłowo, co także nie jest niczym korzystnym. Przede wszystkim jednak, warto przyjrzeć się bliżej temu, czym są problemy z nadciśnieniem, do jakich komplikacji mogą prowadzić, oraz jak sobie z nimi radzić.

Czym są problemy z nadciśnieniem?

Jest to dolegliwość, objawiająca się wyższym niż nominalne ciśnieniem skurczowym oraz rozkurczowym w układzie naczyń krwionośnych. O nadciśnieniu będziemy mówić w przypadku kiedy ciśnienie skurczowe jest wyższe niż 140 mmHg a rozkurczowe wyższe niż 90 mmHg. Z reguły jest też tak, iż ryzyko występowania nadciśnienia tętniczego wzrasta wraz z naszym wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym większe mamy szanse, iż zapadniemy na tę dolegliwość. A trzeba pamiętać, iż jest ona szalenie niebezpieczna, toteż regularne badanie swojego własnego ciśnienia, szczególnie wśród osób starszych, powinno być normą. Niestety tak nie jest. Mało który polak posiada w swoim domu ciśnieniomierz. Posiadają go jedynie ci, którym takie zalecenie wydał lekarz w związku z prowadzonym aktualnie leczeniem.

Jakie wartości ciśnienia tętniczego są prawidłowe, a jakie chorobowe?

Tak jak już wspomnieliśmy, problemy z nadciśnieniem zaczynają się w momencie stwierdzenia ciśnienia tętniczego przekraczającego poziom 140/90 mmHg. Najbardziej optymalne jest ciśnienie poniżej 120/80 mmHg. W przypadku stwierdzenia ciśnienia na poziomie 120-129/80-84 możemy w dalszym ciągu mówić o jeszcze prawidłowym ciśnieniu. Dopiero wyższe wartości będą charakteryzować nadciśnienie i im będą one wyższe, tym większe zagrożenie będą za sobą nieść.

Leczenie problemów z nadciśnieniem

Warto także wiedzieć, iż problemy z nadciśnieniem możemy leczyć i to całkiem skutecznie. Kluczową kwestią będzie tutaj zmiana naszego trybu życia. Musimy zdecydować się na zwiększenie aktywności fizycznej, rzucenie palenia, ograniczenie spożycia soli oraz alkoholu. Są to bowiem wszystko czynniki wywołujące nadciśnienie tętnicze. Poza tym, problemy z nadciśnieniem możemy także zwalczać naturalnymi metodami. W tym przypadku, naturalne obniżenie ciśnienia krwi będzie realizowane poprzez odpowiednio dobrane zioła, lub inne środki pochodzenia naturalnego. Bardzo ważną informacją jest to, iż obniżanie ciśnienia jest możliwe poprzez wdrożenie do swoje diety czosnku. Nie dość, że jest to najsilniejszy antybiotyk występujący naturalnie, to jeszcze skutecznie obniża nam ciśnienie krwi.

Podsumowanie.

Jednym słowem, trzeba powiedzieć, iż problemy z nadciśnieniem, mimo iż całkiem poważne, można stosunkowo łatwo leczyć. Możliwe jest zastosowanie odpowiednich leków farmakologicznych, jak również naturalnych metod, czyli ziół, czy też wdrożenia do diety pewnych elementów, które charakteryzują się obniżaniem ciśnienia tętnicze. W każdym razie, jeśli stwierdzimy, iż mamy problemy z nadciśnieniem, nie powinniśmy tego bagatelizować i natychmiast udać się do lekarza, celem przeprowadzenia dokładnych badań, aby określić przyczyny i jak najszybciej rozpocząć leczenie.