Każdy dom jednorodzinny czy też mieszkanie, będzie wymagać regularnego odświeżenia, aby jego eksploatacja była dla nas jak najbardziej przyjemna. Najczęściej w tym celu wykorzystywane będzie najzwyklejsze malowanie ścian na nowy kolor, tym bardziej, iż po kilku latach eksploatacji, możemy zauważyć wyraźne blaknięcie kolorów, czy też nawet w niektórych miejscach ich czernienie. W związku z tym, należy regularnie, co około 5 lat przeprowadzić odświeżenie ścian w pomieszczeniach mieszkalnych, aby zachować sobie wysoki poziom komfortu na co dzień. Zobaczmy jak się zabrać za odświeżenie mieszkania we własnym zakresie, aby uniknąć konieczności ponoszenia stosunkowo sporych kosztów związanych z wynajęciem do tego celu fachowców.

Przygotowanie do prac malarskich.

Jakiekolwiek prace malarskie, zawsze będziemy rozpoczynać od prawidłowego przygotowania się do ich przeprowadzenia. Przede wszystkim trzeba będzie zabezpieczyć wszystkie sprzęty w danym pomieszczeniu, a te których możemy się pozbyć, po prostu, na czas remontu wynieść do innego. Pozostałe przykrywamy folią, zaś ramy okien i drzwi, czy też kontakty na ścianach i inne elementy, których nie sposób usunąć, zabezpieczamy poprzez oklejenie taśmą malarską.

Kolejnym krokiem jest staranne sprawdzenie ilości warstw starej farby na ścianie. W przypadku stwierdzenia zbyt dużej ich ilości (5-6 warstw), zachodzi zbyt duże ryzyko, iż podczas malowania farba będzie odpadać, toteż koniecznością będzie usunięcie starych warstw.

W następnym kroku, koniecznością będzie uzupełnienie wszystkich ubytków w ścianach. Trzeba będzie tutaj starannie przejrzeć wszystkie ściany i ewentualny słaby tynk od razu usunąć, a powstałe w ten sposób dziury zagipsować.

Ostatecznym krokiem przygotowań do malowania będzie zagruntowanie ścian odpowiednim preparatem w celu wyrównania chłonności podłoża. Jest to bardzo ważny krok, bowiem dzięki niemu farba będzie schnąć równomiernie i nie pozostaną nam żadne ślady po malowaniu.

Prace malarskie.

Zanim przystąpimy w ostatnim kroku do finalnych prac malarskich trzeba będzie jeszcze skompletować niezbędne narzędzia. Musimy zaopatrzyć się w niezbędne wałki, szczotki i pędzle malarskie, które będziemy wykorzystywać w pracy. Oczywiście musimy także zwrócić uwagę na ich jakość, bowiem każdy producent profesjonalnych pędzli malarskich będzie wykorzystywać nieco inne materiały i technologie, dzięki czemu pędzle te będą dość znacznie się od siebie różnić. Przede wszystkim w kwestii jakości oraz komfortu malowania. Wybierając narzędzia warto się także kierować własnymi odczuciami, bowiem każdemu z nas będą inaczej leżeć inne narzędzia. Musimy tutaj bardzo starannie wybrać je pod siebie, aby praca była jak najbardziej wygodna. Ostatecznie pozostanie nam już tylko staranne pokrycie ścian warstwami farby, w zależności od potrzeb oraz usunięcie na koniec taśmy malarskiej i folii. Z całą pewnością jest to zadanie, z którym każdy z nas powinien sobie bez problemów poradzić.