australia

Jeżeli trafiłeś lub trafiłaś na ten artykuł, to znaczy, że interesuje Cię Australia. Marzysz zapewne o tym, żeby przenieść się do tego kraju i otworzyć tam własną działalność lub pracować tam na etacie. Być może jesteś zafascynowany krajem, jego kulturą i zwyczajami, a może dlatego, że poznałaś przystojnego Australijczyka, który chciałby żebyś z nim zamieszkała na stałe.

Nie wnikam w to co skłoniło Cię do tego, żeby przeczytać ten artykuł. Postaram się jednak, jako osoba, która w tym kraju mieszka już blisko 20 lat i zna go od podszewki dać Ci kilka wskazówek, które ułatwią Ci aklimatyzację do nowego środowiska, w którym przyjdzie Ci żyć. Po pierwsze – praca w Australii bez stosownych papierów jest dla Polaków niemożliwa. Musisz wystąpić o przyznanie Ci karty rezydenta lub uzyskać jeszcze w Polsce wizę zezwalającą na pracę na miejscu przez rok, trzy lata, lub na czas nieograniczony. Warto już w Polsce poszukać jakiś kontraktów w ramach, których mogłabyś lub mógłbyś się przenieś do Australii.

Australia praca jest pod względem wymagań zbliżona do pracy w naszym kraju. Wynagrodzenie jest oczywiście zdecydowanie wyższe niż u nas, ale żeby nie było tak miło – koszty utrzymania są równie wysokie co pensje. Jeżeli Twój partner lub partnerka w Australii są w stanie Cię utrzymać, tym lepiej dla Ciebie. Najbardziej poszukiwani są przede wszystkim pracownicy fizyczni. Australia jest krajem dobrze wyedukowanym. Większość uczniów szkół średnich udaje się po nich na studia. Dlatego wiele z nich gardzi potem pracą fizyczną. Bardzo możliwe, że przyjdzie Ci pracować przy budowie domów lub wieżowców, na lotniskach lub przy budowie dróg. Bez dobrej znajomości angielskiego nie ma raczej co liczyć na pracę w biurze, tym bardziej, że język angielski jest w tym kraju urzędowy. Przemyśl, zatem proszę swoją decyzję o wyjeździe.