W Polsce każdy wie co to jest Lotto. Wie również ile można wygrać. W przypadku sztandarowej gry Totalizatora to gwarantowane 2000000 zł. Takiej wysokości wygrane padają często. Właśnie dla nich chodzimy do kolektur. Zdarza się jednak czasem usłyszeć o wielomilionowej kumulacji w amerykańskiej wersji Lotto. Są to nagrody rzędy kilkuset milionów dolarów.

Pierwsze co przychodzi do głowy graczom polskiego Lotto, to pytanie dlaczego my tyle wygrać nie możemy? Potem zaczynamy się zastanawiać, a może faktycznie nagrody za celne wytypowanie szóstki mogłyby i u nas właśnie takie być. Te przemyślenie często odciągają nas od kolejnych zakupów w lokalnej kolekturze. Warto jednak sprawdzić czy rzeczywiście mamy czego żałować.

PowerBall w skrócie

Amerykański PowerBall, bo tak właśnie nazywa się odpowiednik naszego rodzimego Lotto dostępny jest w sprzedaży wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo nie w każdym stanie. Z różnych powodów, najczęściej prawnych nie można w PowerBall zagrać w stanach Alabama, Alaska, Hawaii, Mississippi, Nevada oraz Utah. Od niedawna, czyli od 2012 roku w amerykańskim Lotto minimalna wygrana najwyższego stopnia to 40 mln dolarów – to znacznie więcej niż najwyższa wygrana w polskim Lotto, która w przybliżeniu wynosi 28 mln zł. Znowu minus na koncie Lotto.

Czy aby na pewno ?

40 mln dolarów należy się tylko temu graczowi, który trafi Powerball-a i 5 pozostałych liczb. Za trafienie samej 5 należy się już tylko 2 mln dolarów. No tak tylko, że u nas za trafienie piątki w MiniLotto dostać można maksymalnie ok 300 tys zł. Sęk w tym, że w Powerball trafić musimy 5 liczb z 59 a nie jak w MiniLotto 45. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia to niewiele ponad 1 do 5 mln. Trafienie 5 liczb i Powerball to prawdopodobieństwo jeden do 175 mln. To jest odpowiedź na wszystkie pytanie. W rodzimym lotto, trafienie 6 liczb ze zbioru 49 przydarza się raz na 14 milionów razy. Jest wielu ludzi, którzy uważają, że jest to niemożliwe do zdarzenia się. A co mają powiedzieć Amerykanie, którzy w swoim Lotto na zgarnięcie najwyższej wygranej mają takie właśnie szanse?.