W życiu czasem przychodzi taki czas, że stoimy przed wyborem prezentu dla kogoś znacznie mniejszego od nas – dziecka. Czasem jest tak, że sami dzieci nie mamy, a czasem też łączy się to z naszą niewiedzą, co dzieci mogą lubić. Odpadają wszystkie perfumy, nowe torebki, czy kosmetyki, więc wybieramy się na poszukiwanie prezentu dla kogoś młodszego i nie mamy zupełnie pojęcia jak ugryźć temat. Co zrobić, aby kupić prezent idealny dla malucha? A może kupić coś bardziej użytecznego? Jeśli nie chcesz się już gryźć z dylematami, to nadszedł czas przeczytać ten post

Zapytać, czy nie zapytać?

Przed urodzinami, oraz innymi okazjami, bardzo częstą praktyką jest zasięgnięcie porady rodzica dziecka, do którego ma trafić prezent, co możemy mu kupić, co może mu się spodobać, o czym marzy albo czego potrzebuje. I tak też można, ponieważ rodzic zazwyczaj wie najlepiej, czego chce jego dziecko. Gdy byłam mniejsza, chętnie wyrażałam swoje pragnienia dotyczące prezentów, bo zazwyczaj nie cieszyły mnie niespodzianki, a raczej po prostu prezenty, które dostawałam – miałam skonkretyzowane marzenia i ich się trzymałam, więc zawsze z nadzieją czekałam na wiadomość, że ktoś o moje marzenia zapytał. Zapytanie rodzica lub opiekuna jest również dobre ,jeżeli prezenty kupujemy dla malutkiego dziecka, na przykład noworodka. Zazwyczaj te prezenty kupujemy przed narodzinami lub jak dziecko jest bardzo małe, więc obejmują one zabawki, ale również środki do pielęgnacji, ubranka czy butelki i smoczki. Tutaj zapytanie jest bardzo wskazane, bowiem wyprawka dla malucha kosztuje zazwyczaj sporo, i warto kupić to, co faktycznie potrzebne i nie powtórzyć prezentu z innym gościem, a rozdzielić koszt na potrzebne rzeczy na kilkoro osób. Ale co jeśli chcemy sprawić dziecku niespodziankę, lub nie wiemy, czego chce dziecko, i rodzic też nie ma pomysłu?

Prezent dostosowany do wieku dziecka to klucz do sukcesu

W trakcie przygotowań do kupna prezentu dla dziecka, należy zwrócić uwagę na jego wiek, i w ten sposób dobrać odpowiedni prezent. Dla najmniejszych, czyli dzieci, które nie ukończyły jeszcze jednego roku życia, warto kupić kolorowy smoczek lub lekką grzechotkę w mocnych kolorach lub zabawkę, która wydaje dźwięk, dla starszych proste klocki dla dzieci lub Przytulanki i tak dalej. Jeżeli dziecko jest starsze, możemy mu kupić bardziej wymagającą zabawkę, taką jak puzzle, monopoly czy klocki LEGO lub po prostu ciekawe gry planszowe.

Kwestia bezpieczeństwa

Nie wszystkie zabawki są bezpieczne. Wydawałoby się, że produkty dla dzieci powinny być produkowane z najlepszych materiałów, bo często takie zabawki trafiają do ust naszych i nie naszych pociech. Dlatego, aby zapobiec przykrym incydentom, warto kupować zabawki sprawdzone, w dobrych sklepach (nie koniecznie drogich!) a przy zakupie dokładnie obejrzeć zabawkę. Powinna być dobrej jakości, pachnieć neutralnie, a części zabawki nie powinny być łatwe do oderwania, ponadto jeżeli jest to zabawka elektryczna, powinna mieć schowane kable. No i przede wszystkim – dopasowana do wieku dziecka.