Każdy kto posiada własną firmę lub jest managerem już na samym początku swojej pracy przekonuje się, że zarządzanie projektami za pomocą poczty elektronicznej lub telefonu jest bardzo nieefektywne. Na szczęście rękę do nas wyciągają producenci oprogramowania oferując systemy do zarządzania projektami. Obecnie na rynku dostępna jest bardzo duża liczba systemów do zarządzania projektami, zarówno w wersjach darmowych jak i płatnych.

System taki jest niezbędny, aby manager bądź właściciel mógł „panować” nad poszczególnymi etapami projektu i miał ścisłą koordynację nad członkami zespołu danego projektu. Dobranie odpowiedniego systemu powinno być zależne właśnie od danego zespołu. Aby móc odpowiednio dostosować program do naszych potrzeb należy zapoznać się z kilkoma i wybrać odpowiedni. Trzeba pamiętać aby taki system wybrać dobrze, nie narazi nas to w przyszłości na stratę czasu oraz pieniędzy, a wręcz przeciwnie – zwiększy efektywność, skróci czas wykonania danego zadania i obniży koszty. W wyniku czego prowadzi to do stałego zwiększenia wydajności. Nawet jeśli opanowanie nowej aplikacji zajmie kilka dni, to „zainwestowany czas” zwróci się z nawiązką w przyszłości.

Większość systemów, które obecnie dostarczają nam producenci działa podobnie i ma ten sam zakres funkcjonalności, z naciskiem na inteligentne zarządzanie projektami – www.baseline.pl. Zatem nasz wybór będzie przede wszystkim uzależniony od elastyczności danego programu, a co za tym idzie, możliwości szybkiego dostosowania go do własnych potrzeb. Na pewno naszą uwagę przyciągnie fakt czy jest to system darmowy bądź płatny. Na szczęście nie ma to wpływu na jakość produktów i nie powinno być wyznacznikiem podjętej przez nas decyzji. Tak jak w życiu, jeśli coś jest droższe lub płatne, nie koniecznie znaczy że jest to lepsze..