Elektronika w dzisiejszych centrach handlowych to coś normalnego. Na każdym kroku można spotkać bramki sprawdzające czy coś wynosimy, drzwi które automatycznie się otwierają, kamery czy ruchome schody, są to specjalne zabiegi mające na celu przyciągniecie większej ilości klientów oraz zabezpieczenie przed kradzieżami. Elektronika jest tak naprawdę wykorzystywana wszędzie i nie można już dzisiaj bez niej budować jakiegokolwiek publicznego miejsca takiego choćby jak wyżej wspomniane centra handlowe, jest to standard na miarę dwudziestego pierwszego wieku.

Warto jest rozejrzeć się wokoło i przejrzeć nasze codzienne czynności, ponieważ łatwo można zauważyć jak technologia wpływa na nasze życie i jak jego ważnym elementem jest, bez niej prawdopodobnie już nie moglibyśmy normalnie żyć.

Wracając do tematyki supermarketów są one naszpikowane elektroniką i nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo. Każde miejsce jest monitorowane i a wyniesienie jakiegoś towaru no może poza tymi na wagę jest praktycznie niemożliwe. Drobni złodzieje nie mają czego szukać w dużych sklepach, ponieważ istnieje małe prawdopodobieństwo że ktoś wyjdzie z jakimkolwiek towarem poza budynek sklepu. Nawet jeśli osoba podejrzana o kradzież wypiera się to i tak wszystko można udowodnić dzięki temu, że istnieją takie systemy jak telewizja przemysłowa Warszawa która zapobiega sytuacjom, iż złodziej nie jest rozpoznany. Skuteczność tego rodzaju systemów jest niewiarygodna, kilka razy osobiście widziałem jak prowadzony do gabinetu ochroniarskiego na przesłuchanie.

Inną bardzo ważną gałęzią elektroniki w sklepach są różnego rodzaju alarmy dzielą się one na różne grupy np. alarmy pożarowe czy chociażby alarmy na bramkach. Ich obecność jest wymagana przez różnego rodzaju organizacje takie jak BHP i ich brak może kosztować przedsiębiorcę zamknięcie biznesu. Nawet taka rzecz jak kasa też jest w całości urządzeniem elektronicznym i połączone z systemem komputerowym w którym znajduję się baza produktów firmy, współpracuje ona z bramką dzięki czemu jeśli wychodzimy ze zeskanowanym już produktem to bramka nie zapiszczy.

Oczywiście takie rozwiązania zawsze niosą ze sobą możliwość błędów lecz na pewno są dokładniejsze niż ludzkie oko i dają dużo lepsze w porównaniu z ochroniarzami.

Myślę, że w przyszłości systemy alarmowe i ogólnie elektronika będą jeszcze bardziej ważniejsze dla sklepów które na pewno z każdym rokiem coraz to nowsze systemy i ulepszać już istniejące. Mam jedynie nadzieję, iż nie wpłynie to na komfort klientów i nie trzeba będzie np. mieć specjalnej karty aby wejść do jakiegoś sklepu..