Kupując lustrzankę nawet z dolnej półki popełniamy błąd myśląc ze będzie ona za nas sama robiła zdjęcia. Przesiadka ze zwykłego kompaktu lub aparatu w telefonie pozwoli na robienie wspaniałych zdjęć w stosunkowo łatwy sposób, należy jednak pamiętać o kilku rzeczach.

1. Ilość
Na początek dobra rada – rób jak najwięcej zdjęć – nie jest to  aparat analogowy gdzie trzeba każde zdjęcie wywoływać, tu możesz pstrykać do woli i kasować te które się nie podobają, a w dobie pojemnych kart pamięci tych zdjęć mieści się tysiące, wiec nie bój się i pstrykaj jak najwięcej zdjęć bo nic tak nie uczy jak własne doświadczenie.

2.Światło jest jednym z najważniejszych elementów. To w jaki sposób pada będzie decydować o tym co będzie na zdjęciu widoczne. Światło nadaje kolorom wyrazistości i emocji

3. Kadry

Istnieje tzw. trójpodział o którym musisz pamiętać. Istotnych obiektów nie umieszczaj w centrum zdjęcia, natura nie jest symetryczna więc i Ty tak nie rób, o wiele lepsze efekty uzyskasz wychodząc poza ramy myślenia, to co znajdzie się na zdjęciu zależy od Ciebie, więc staraj się również dbać aby nic czego na zdjęciu nie chcesz tam nie było. Nie rób zdjęć na wprost. Staraj się uchwycić każdą stronę obiektu, z prawej, lewej czy też od dołu, staraj się pokazać z jak najlepszej perspektywy.

4. Ludzie
Staraj się aby Twoi modele byli całkowicie naturalni a nie jak posągi lub manekiny, niech Twoje zdjęcie żyje własnym życiem. Pamiętaj też, że dobry fotograf białystok musi zadbać o swoje modele, nie pozwól aby czuli się niekomfortowo np. przez padające im słońce prosto na twarz.
Nie bój się robić najróżniejszych zdjęć, od zwykłych prostych kadrów aż do całych panoram wspaniałych widoków a w całej tej ilości na pewno znajdziesz coś ciekawego i nabierzesz doświadczenia.

5. Instrukcja
Kto w dzisiejszych czasach czyta instrukcję obsługi jakiegokolwiek urządzenia? Zapewne nikt. Każdy
bierze od razu się do roboty, a to błąd. Nie możemy robić zdjęć ciągle w trybie auto a instrukcja pozwoli zapoznać się nam z innymi np. portret, portret nocny, pejzaż, natomiast WIDEOFILMOWANIE będzie dobrą opcją dla dyskretnego nagrywanie wygłupów znajomych: ) Dlatego pierwsze co powinieneś zrobić to zaznajomić się z każdą funkcją oferowaną przez Twój sprzęt

6. Ty jesteś autorem
TO co fotografujesz i w jaki sposób jest ograniczone jedynie przez Ciebie, to Ty robisz zdjęcia a nie
Twój aparat, on jest tylko narzędziem w Twoich rękach, nawet sprzęt za tysiące złotych w złych rękach nie zdziała cudów.

7. Ciągle się ucz
Obecnie internet jest skarbnicą wiedzy. Odwiedzaj fora o fotografowaniu, oglądaj zdjęcia, czytaj książki, bierz udział w konkursach a wypracujesz swój własny unikalny styl.
Najważniejsze jest doświadczenie, więc rób jak najwięcej zdjęć i nie przestawaj ćwiczyć. Poznaj siebie i swój aparat a stworzycie duet idealny..