Posiadanie przydomowego ogrodu to bardzo fajna sprawa, ale też jednocześnie spore wyzwanie, bowiem nie tylko relaks będzie tutaj wchodził w grę, ale także obowiązek utrzymania ogrodu w dobrym stanie. Zarówno od strony estetycznej jaki technicznej. Dlatego też, warto zainteresować się nieco bardziej kwestią nasadzeń krzewów ozdobnych z rodziny Rhododendron, które zapewniają nam wysoki poziom estetyki w ogrodzie, a jednocześnie nie wymagają od nas nadmiernej ilości pracy związanej z ich pielęgnacją. Azalie i Różaneczniki w tym przypadku będą jednymi ze zdecydowanie najlepszych krzewów ogrodowych, na jakie możemy sobie pozwolić.

Wymagania do uprawy krzewów z rodziny Rhododendron.

Rośliny z tej rodziny, czyli wrzosowate, będą oczywiście mieć swoje specyficzne wymagania w zakresie uprawy ogrodowej, niemniej jednak będą one o wiele mniejsze niż w przypadku wielu innych roślin. Tutaj skupić musimy się przede wszystkim na prawidłowym doborze stanowiska i przygotowaniu gleby, oraz na wyborze odmian, które poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Nie musimy natomiast poświęcać dużej ilości czasu na prace pielęgnacyjne. Wszystkie Rhododendrony będą w tym zakresie niezwykle mało wymagające. Przyjrzyjmy się więc tej kwestii nieco bliżej.

Przygotowanie do uprawy.

Najważniejszą kwestią będzie dobór odmian do uprawy, które poradzą sobie z zimą w naszej strefie klimatycznej, kiedy temperatura może spadać do dwudziestu a nawet więcej stopni Celsjusza poniżej zera. Z takimi mrozami niestety nie wszystkie odmiany sobie radzą, wobec czego ich uprawa będzie możliwa jedynie w doniczkach, aby zapewnić sobie możliwość ich ukrycia przed największymi mrozami w pomieszczeniach gospodarczych.

Kolejną kwestią będzie tutaj właściwy wybór stanowiska i przygotowanie gleby do uprawy. Wyznacznikiem jakości stanowiska będzie jego poziom zacienienia, bowiem Rhododendrony lubią właśnie mniejsze ilości słońca a większe ilości wilgoci na swoich stanowiskach.

Co do gleby, to powinna charakteryzować się ona wysoką kwaśnością, a więc warto sobie przygotować mieszankę nie odkwaszonego torfu, gleby ogrodniczej, oraz kory sosnowe w równych proporcjach, co będzie w zasadzie idealnym wręcz rozwiązaniem, gwarantującym Różanecznikom i Azaliom dogodne warunki do wegetacji.

Prace pielęgnacyjne.

Jak już wspomnieliśmy, w zakresie pielęgnacji, rośliny z rodziny Rhododendron nie mają zbyt wielkich wymagań. Jedyne o czym trzeba będzie tutaj pamiętać, to regularne ich nawadniania, szczególnie w okresie letnich upałów, oraz w okresie bezpośrednio poprzedzającym nastanie zimy, aby zapewnić im możliwość prawidłowego przygotowania się do przetrwania mrozów. Można jeszcze dodatkowo korzeń ocieplić obsypując go suchymi liśćmi i trawą. Poza tym możemy jeszcze zadbać o usuwanie starych, zeschniętych gałęzi, aby zapewnić sobie miejsce na nowe pędy. W zasadzie więcej prac związanych z pielęgnacją raczej już nie znajdziemy, wobec czego pozostanie nam już tylko jedynie zadbać o to, aby wykorzystać jak najwięcej wolnych chwil, na relaks w ogrodzie w otoczeniu naszych przepięknych Rododendronów.