Oświetlenie w każdym domu jest niezwykle niezbędne. Bez dobrego oświetlenia w dni pochmurne i rzecz jasna po zmroku nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Już od zarania dziejów człowiek potrzebował światła, aby prowadzić swoją aktywność także po zmierzchu. Najpierw opracował pochodnie a potem świeczki, lampy naftowe, a na samym końcu wynalazł prąd elektryczny i żarówki, wykorzystywane po dziś dzień. Dzięki temu nasza aktywność może być prowadzona o wiele dłużej niż pozwalałoby nam na to słońce i jego cykl.

Bardzo ważne w tym wszystkim jest też prawidłowe oświetlenie klatki schodowej prowadzącej na kolejne kondygnacje naszego domu jednorodzinnego i temu zagadnieniu przyjrzymy się bardziej dogłębnie w kilku akapitach poniżej.

Łączniki schodowe.

Standardowo, do oświetlania pomieszczeń wykorzystywane są żarówki i standardowe łączniki, które zapewniają nam możliwość wygodnego włączania i wyłączania oświetlenia. W przypadku zaś klatki schodowej, niestety nie będzie to możliwe. Trudno bowiem przy pomocy zwykłych łączników korzystać z oświetlenia na klatce. W tym celu musimy sobie zapewnić możliwość włączania i wyłączania oświetlenia dwoma łącznikami jednocześnie. W tym celu należy wykorzystać odpowiednie łączniki schodowe Kontakt Simon, które taką możliwość nam zapewniają.

Zasada działania łączników schodowych jest stosunkowo prosta, choć na pierwszy rzut oka wydawać się może dość skomplikowana. Każdy z łączników posiada dwa osobne obiegi prądowe. Nazwijmy je obiegiem A i obiegiem B. obydwa obiegi podłączone są do żarówek i uziemienia, i tylko i wyłącznie w przypadku, kiedy obydwa łączniki będą łączyć jeden obieg, światło będzie się włączać. Teraz wystarczy którykolwiek z nich przełączyć na druga pozycję i natychmiast prąd zostanie odcięty od żarówek. W zasadzie to tak w skrócie można opisać zasadę działania łączników schodowych.

Na co zwrócić uwagę?

Oczywiście musimy pamiętać o prawidłowym podłączeniu łączników schodowych co nie jest w sumie takie proste. W sieci możemy jednak znaleźć dość sporo schematów prezentujących to zagadnienie, toteż ktoś, kto posiada choć troszkę wiedzy technicznej i nie boi się prądu, będzie mógł bez większego trudu dokonać prac montażowych we własnym zakresie. W innych przypadkach polecane będzie zatrudnienie profesjonalnego elektryka, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo.

Musimy bowiem pamiętać, iż niewłaściwie podłączone łączniki, nie tylko te schodowe, będą stanowić poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa wszystkich domowników. Musimy w końcu pamiętać o tym, że z prądem nie ma żartów, gdyż jakiekolwiek niedociągnięcia przy montażu instalacji oraz jej elementów, jakiekolwiek montowanie elementów instalacji nie do końca sprawnych stanowi poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Tylko poprzez inwestycję w dobrej jakości elementy oraz prawidłowy ich montaż możemy zagwarantować sobie bezpieczeństwo w eksploatacji instalacji elektrycznej.