Zakup opon samochodowych to z pozoru bardzo prosta czynność. Oczywiście po części tak jest, w samej transakcji nie ma bowiem nic trudnego. Wybór opon jest już dużo większym problemem.

Na jakie się zdecydować?

Kryteria wyboru opon. Kryteria wyboru opon samochodowych są oczywiście wielorakie, o czym każdy, kogo pasjonuje motoryzacja doskonale wie. Wybierać należy opony odpowiednie dla danego typu pojazdu, najlepiej o rozmiarach zaleconych przez producenta. Nie każdy wie, że w większości pojazdów można zastosować opony szersze od przewidzianych lub węższe. Żadne rozwiązanie nie jest sensowne, szersze, bowiem powodują wyższe opory toczenia a więc wyższe zużycie paliwa, węższe opony zaś mogą powodować mniejszą przyczepność na drodze. To nie jedyne kryteria, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu opon. Letnie czy zimowe? Opony letnie? A może zimowe?

 

Źródło: http://www.oponyturbo.pl/
Źródło: http://www.oponyturbo.pl/

Może jednak zdecydować się na uniwersalne? Tu odpowiedź jest prosta. Zawsze warto decydować się na dwie wersje opon, a więc i letnie i zimowe. Dwa komplety opon to gwarancja pewnego poruszania się o każdej porze roku. Oczywiście – i opony uniwersalne pozwolą dojechać do celu, jednak nie zawsze tak bezpieczne jak opony dedykowane na określoną porę roku. Używane? A może jednak nowe? Szukając opon do naszego pojazdu pewnością natkniemy się na oferty sprzedaży opon używanych.

O wiele tańsze niż nowe, wydają się być atrakcyjną ofertą. W przypadku, gdy są praktycznie nowe, być może tak jest, jednak z reguły opony używane to opony, które mają już kilka lat i choć ich bieżnik jeszcze spełnia normy, są po prostu zużyte. Warto zastanowić się nad sensem ich zakupu nie tylko z uwagi na bieżnik, ale również na to, że już były eksploatowane, więc mogą posiadać mikrouszkodzenia, wewnętrzne usterki – nie będą tak bezpieczne jak nowe, a niekiedy nie są dużo tańsze, warto wiec zawsze decydować się na opony nowe. Jakość ma znaczenie. Szukając opon dla naszego pojazdu, z pewnością znajdziemy opony samochodowe w różnych cenach i różnych firm.

Zawsze należy stawiać na opony o jak najwyższej jakości. Nawet, jeśli ich cena jest większa niż opon konkurencji. Warto pamiętać o jednym. Wydatek na opony jest wydatkiem jednorazowym, na co najmniej wiele miesięcy, a same opony nie są zbytkiem, tylko czymś, co odpowiada po części za bezpieczeństwo jazdy, a więc i nasze bezpieczeństwo. Nie warto na tym oszczędzać. Inwestując w dobre opony, można mieć pewność, że jazda samochodem będzie przyjemna i bezpieczna, pamiętając jednak również, że nawet najlepsze opony nie uchronią przed wypadkiem, jeśli nie będziemy poruszać się z prędkością bezpieczną.

Nabywając określone opony, należy wiedzieć, że jest to zakup na określony czas. Opony, których bieżnik ulegnie obniżeniu poniżej granicy minimalnej, które zostaną uszkodzone podczas – na przykład – najechania na nierówność, na krawężnik, lub po prostu będą miały wiele lat, należy po prostu wymienić na nowe. Wymiana kompletu opon nie jest tania, jednak bezpieczeństwo jazdy jest o wiele droższe.

Źród.