Wiadomo, iż dzieci nie rozwijają się jednakowo a rówieśnicy mogą być od siebie zupełnie różni. Co więcej, wpływ obcego otoczenia może spowodować u nich szereg dotąd niespotykanych zachowań. Rozłąka z mamą może skutkować psychiczną blokadą i niemożnością kontaktu z otoczeniem. Dziecko może być również nadpobudliwe, agresywne czy wręcz przeciwnie, nie potrafiąca zasymilować się z innymi przedszkolakami oraz kadrą opiekuńczą. Właśnie w takich przypadkach przydaje się pomoc przedszkolnego psychologa, który dzięki specjalnie dobranej terapii pozwoli dziecku pozbyć się tkwiącego z nim problemu w możliwie najszybszym czasie tak, by mogło cieszyć się rozrywką, jaka oferowana jest w przedszkolach. Warto dodać, że w dużej większości tego rodzaju placówek psycholog pracuje z dziećmi nieodpłatnie – tak jest na przykład w przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia.

Co ciekawe, we wspomnianej sieci przedszkoli z pomocy psychologa mogą skorzystać nie tylko podopieczni, ale również ich rodzice. Pamiętajmy, że rozłąka z pociecha może i dla nich być nie lada przeżyciem. Co więcej, terapia przydaje się także w przypadku opiekunów, którzy nie radzą sobie z codziennym zachowaniem dziecka – tak jak wspomnieliśmy może ono wykazywać agresywność, nadpobudliwość czy być zamknięte w sobie.

Ciekawostką jest fakt, iż istnieją na szczęście przedszkola, które oferują całodzienna opiekę dla dzieci z poważnymi zaburzeniami o charakterze psychologicznym czy neurologicznym – to między innymi przedszkola dla dzieci z zespołem aspergera czy autyzmem. W tego rodzaju placówkach opieka psychologa jest na porządku dziennymi i obecny jest on podczas codziennych zajęć edukacyjnych i rozwojowych z przedszkolakami.

To nie wszystko bowiem bardzo ważne jest, aby również kadra, która na co dzień opiekuje się maluchami miała stały kontakt z psychologiem. W takim przypadku jego wiedza i doświadczenie przydaje się przede wszystkim wtedy, gdy nauczyciela szczególnie niepokoi zachowanie któregoś z podopiecznych i w każdym momencie może skonsultować się właśnie z tego rodzaju specjalistą.