Każdy z nas bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, iż ogrzewanie gazowe w domach jednorodzinnych, jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekologicznym, niż na przykład stosowanie kotłów na paliwa stałe. W końcu, gaz ziemny podczas spalania emituje o wiele mniejsze ilości zanieczyszczeń, niż pozostałe paliwa. Wyjątkiem jest tutaj drewno, podczas którego spalania, emitujemy jeszcze mniej dwutlenku węgla, niż podczas spalania gazu. Aczkolwiek trzeba sprawiedliwie zaznaczyć, iż gaz jest bezkonkurencyjny, jeśli chodzi o emisję wszelkiego rodzaju pyłów zawieszonych. W każdym razie, ogrzewanie gazowe staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych.

 

Czy ogrzewanie gazowe jest bardzo kosztowne?

To będzie oczywiście uzależnione od innych czynników. Cena gazu jest stała i w miarę stabilnie utrzymuje się na zbliżonym poziomie od lat, z uwzględnieniem lekkich wzrostów ceny w stosunku do aktualnej inflacji. Można więc powiedzieć, iż regularnie gaz kosztuje taką samą część naszych zarobków. Istotne jest tutaj jednakże to, iż ogrzewanie gazowe, będzie różnić się efektywnością w zależności od tego, w jakim budynku jest zastosowane. W domach dużych i dodatkowo słabo izolowanych termicznie, koszty ogrzewania gazowego będą o wiele wyższe, niż w przypadku nowoczesnych, małych domów, o charakterystyce energooszczędnej, lub wręcz pasywnej.

Należy więc tutaj stwierdzić, iż koszty ogrzewania gazowego będą zależne od trzech czynników

  • Kubatura wnętrz – czyli wielkość domu oraz wysokość jego pomieszczeń, czyli ogólnie przestrzeni, którą należy ogrzać.
  • Wielkość domu – jeśli ktoś potrzebuje salonu na 100 m2, czy też 18 sypialni, to i ogrzewanie tego wszystkiego będzie sporo kosztować.
  • Technologia budowy domu – klasyczny budynek z cegły traci więcej ciepła nawet po termomodernizacji, niż nowoczesna konstrukcja pasywna, lub nawet energooszczędna.

Obecnie więc, coraz większą popularnością cieszą się budynki nieduże. Przede wszystkim ze względu na niskie koszty budowy, ale także ze względu na niskie koszty eksploatacji, w tym przede wszystkim ze względu na koszty ogrzewania.

Prawidłowy wybór kotła gazowego.

Oczywiście w przypadku ogrzewania gazowego będziemy musieli starannie dobrać kocioł do konkretnego budynku i wymagań grzewczych. Trzeba będzie więc określić zapotrzebowanie energetyczne naszego budynku, a następnie przejrzeć dostępne kotły gazowe w Żywcu, celem doboru opcji najbardziej optymalnej w naszym przypadku. Oczywiście trzeba także zatrudnić profesjonalnych instalatorów z uprawnieniami gazowniczymi. W przeciwnym razie, może się skończyć tak, iż dostawca gazu nie podłączy naszego budynku do sieci gazowej, ze względu na niespełnienie wszystkich wymagań bezpieczeństwa w zakresie instalacji wewnętrznej. Lepiej jest więc zatrudnić profesjonalnego montażystę, który zagwarantuje nam prawidłowe wykonanie wszystkich prac instalacyjnych.