Pompy ciepła w ostatnich latach zyskują coraz bardziej na popularności. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż jest to rozwiązaniem wysoce ekologicznym, nie emitującym żadnych zanieczyszczeń, dwutlenku węgla, oraz nie przyczyniającym się do powstawania smogu. W związku z powyższym też, coraz częściej inwestorzy budujący nowe domy jednorodzinne, decydują się na ogrzewanie ich właśnie za pomocą pompy ciepła. Oczywiście pozostaje jeszcze do rozstrzygnięcia kwestia tego, jakiego rodzaju pompę ciepła w danym przypadku zastosować, jednakże jest to kwestia indywidualna. Dużo zależy tutaj od lokalizacji, możliwości terenowych i rzecz jasna od zasobności portfela inwestora.

Dlaczego pompy ciepła są dobrym rozwiązaniem?

Przede wszystkim dlatego, iż jak już wspomnieliśmy, jest to technologia ogrzewania nie generująca zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Poza tym, warto tutaj nadmienić, iż zastosowanie pompy ciepła w domu, podnosi znacznie komfort. Jest to urządzenie w zasadzie bezobsługowe. Jedynym obowiązkiem, jaki tutaj mamy jest nastawienie odpowiednich zakresów temperatur. Tym bardziej, iż wykorzystując programator, możemy bardzo precyzyjnie regulować temperaturami w każdym pomieszczeniu odrębnie. Oczywiście zakładając, iż wdrażamy tak inteligentny system grzewczy.

Montaż pompy ciepła

Sam montaż całej instalacji grzewczej oraz pompy ciepła jest procesem dość wymagającym. Dlatego też, nie warto raczej podejmować się tego typu działań samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i rzecz jasna narzędzi. O wiele lepiej jest tutaj zatrudnić odpowiednią firmę, która na co dzień montuje pompy ciepła i instalacje sanitarne. Pracownicy takiej firmy z całą pewnością posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dzięki którym, realizacja będzie przeprowadzono wzorowo i zagwarantuje nam maksymalny poziom bezpieczeństwa pracy całej instalacji. Przede wszystkim zaś, będziemy mieć gwarancję wykonania całej instalacji grzewczej. Dzięki temu, w razie jakichkolwiek trudności, zawsze będziemy mogli liczyć na realizację napraw przez firmę, która zajmowała się montażem instalacji oraz pompy ciepła.

Wybór właściwej pompy ciepła.

Istotną kwestią będzie tutaj także wybór odpowiedniej pompy ciepła. Przede wszystkim trzeba będzie dostosować jej moc do wymagań energetycznych budynku. Trzeba będzie też wybrać technologię pozyskiwania ciepła poprzez pompę. Mamy do wyboru dwa rodzaje pomp, gruntowe i powietrzne. Podstawowa różnica jest taka, iż w przypadku pomp gruntowych, niezbędne będą do wykonania głębokie odwierty w ziemi, gdzie będziemy pompować czynnik grzewczy, celem jego wstępnego ogrzania do pewnej temperatury. Jest to też rozwiązaniem bardziej stabilnym i przewidywalnym, jak również bardziej kosztownym. Pompy ciepła powietrzne są zaś tańsze w montażu, jednakże trudniejsze do przewidzenia są tutaj parametry pracy, a więc także koszty ogrzewania.

Sprawdź też instalacje kanalizacyjne i sanitarne w Wadowicach