Siedzący tryb pracy może przyczyniać się do bólu mięśni i stawów. Absolutnie nie powinno się tego lekceważyć. Nie potrzeba wiele czasu, aby sobie pomóc. Wystarczy zaledwie kilka minut, by się wygimnastykować będąc w pracy. Ćwiczenia w pracy bez wątpienia pomogą przetrwać ciężki dzień. Pomogą kiedy boli głowa, rwą plecy, puchną kostki. Na takie biurowe dolegliwości najlepsze są ćwiczenia fizyczne.

Krążenia głową możesz wykonywać siedząc prosto przy biurku. Skręty wykonuj maksymalnie w prawą, a później w lewą stronę. Następnie zrób pełne krążenia całej głowy, dotykaj brodą klatki piersiowej podczas przetaczania jej w przód. Należy unikać krążenia głowy w tył, a tylko delikatnie ją odchylać. Krążenia powinny być wykonywane w wolnym tempie i w pełnym zakresie ruchów. Ruchy powinny być płynne i dokładne, staraj się maksymalnie napinać mięśnie pomiędzy powtórzeniami.

W pozycji siedzącej przy biurku prawą ręką złap jak najniżej za oparcie krzesła, drugą rękę połóż na głowie tuż nad uchem. W tej pozycji napnij mięśnie, ale nie wykonuj żadnego ruchu. Podciągnij bark w kierunku głowy, a następnie wykonaj skłon tułowia. Powtarzaj to ćwiczenie kilkakrotnie w ciągu dnia.

Aby rozluźnić mięśnie kręgosłupa, usiądź na krawędzi krzesła i rozstaw stopy na szerokość bioder. Jeżeli masz w biurze krzesło ruchome, wykonuj takie ruchy, by pracował cały kręgosłup, a nie tylko przesuwał się fotel. Obracaj się maksymalnie w prawą, a następnie w lewą stronę.

Doskonałym sposobem na rozluźnienie mięśni jest masaż worksite, czyli masaż biurowy. Jest on przeznaczony dla wszystkich, niezależnie od wieku czy płci. Do jego wykonania nie jest potrzebny drogi sprzęt, specjalne miejsce ani olejki eteryczne. Wykonać go można w biurze, przy swoim stanowisku pracy bez konieczności rozbierania się. W czasie masażu rozluźniane są mięśnie grzbietu, szyi, barków i kończyn górnych. Dodatkowym atutem jest, to, iż na taki maksymalny relaks potrzeba zaledwie kilka minut, które można spokojnie wygospodarować w czasie przerwy na kawę. Ćwiczenia biurowe również przekładają się na ergonomiczne stanowisko pracy.