Aby móc jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości trzeba poświęcić dużo czasu, więc nauka na dzień przed nie wchodzi w grę ze względu na ogrom materiału, który licealista musi opanować jak najlepiej, aby móc myśleć o wymarzonym kierunku studiów.

Technik nauki do matury jest wiele. Jedni polecają naukę już od początku nauki w liceum, jednak mało, kto ją stosuje ze względu na – „Przecież mam jeszcze czas”. Kolejną z tym związaną jest nauka „ 5 minut każdego dnia”, której stosowanie kończy się na mówieniu, że taka jest. Najwięcej licealistów na początku ostatniej klasy rozpoczyna naukę, a desperaci po studniówce.

Ci, który rozpoczynają naukę na początku trzeciej klasy najchętniej korzystają z kursów przygotowawczych.  Często dzieje się tak, ponieważ maturzyści wiedzą, że mogą nie zdążyć z materiałem, bądź czegoś nie rozumieją. Dla osób zamieszkałych w stolicy województwa podkarpackiego często wyszukiwaną frazą jest „kursy przygotowawcze do matury Rzeszów”, więc śmiało można stwierdzić, że maturzyści chętnie biorą w nich udział.

Kursy takie najczęściej odbywają się cyklicznie, co roku, od września – października i trwają do końca kwietnia. Najbardziej wzięte kursy maturalne Rzeszów oferuje przez szkoły: Cosinus, AP Edukacja, Limes Edukacja czy Scientia.

Kadrę szkoły Scientia – zlokalizowanej przy ulicy Marszałkowskiej w Rzeszowie tworzą wykwalifikowani nauczyciele z rzeszowskich liceów – w większości z IV Liceum Ogólnokształcącego im Mikołaja Kopernika przy Dąbrowskiego. Scientia oferuje swoim podopiecznym kształcenie z 9 przedmiotów ( geografia, wos, matematyka, język polski, język angielski, biologia, chemia, fizyka, historia). Kursy odbywają się zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym po bardzo okazyjnych cenach, dostosowanych do możliwości licealistów.

Matura jest przepustką do przyszłości, warto ją mieć. Jednak samo posiadanie matury na 30% to nie wszystko. Przy rekrutacji na studia liczą się te procenty, więc warto przysiąść i się postarać, aby później nie pluć sobie w brodę, że zmarnowało się czas, który można było poświęcić na naukę.

Równie często co w Rzeszowie, młodzi maturzyści poszukują kursów przygotowawczych do matury w Krakowie..