Słowenia słynie głównie ze swoich wyżyn i górskich obszarów oraz z tego, że posiada 46 kilometrów wybrzeża z dostępem do Adriatyku. Częstym kierunkiem wycieczek jest także stolica kraju, czyli Lublana. Znajduje się tutaj moc atrakcji, które po krótce Wam przybliżymy.

Zacznijmy więc od stricte turystycznych ciekawostek. Przede wszystkim, jeżeli będziemy w Słowenii musimy udać się do miejscowości Bled. Miejsce to zdecydowanie zachwyci nas bogactwem przepięknych krajobrazów, oraz pradawną historią drzemiącą w murach tego miasta. Położone u podnóża Alp zachęca także do aktywnego wypoczynku, jakim jest na przykład spacer po górach. Dla zwolenników wycieczek poleca się Park Narodowy Triglav. W jego skład wchodzą 84 hektary a w tym i Alpy Julijskie wraz z najsłynniejszą skocznią narciarską (Letalnica- Planica). W Bled znajdziemy również jezioro z wyspą Blejski Otok) położoną niedaleko lądu. Na tej wysepce znajduje się mały kościół a w nim dzwonnica ze staroświeckim dzwonem. Według legendy, każdy, kto pociągnie za sznur i usłyszy jego bicie będzie mógł wypowiedzieć jedno życzenie które ponoć ma zostać w przyszłości spełnione. Chętnych do sprawdzenia tej teorii nie brakuje, a nóż okaże się ona prawdą? W Bled znajduje się również zamek (Blejski Grad), to stara budowla górująca nad miastem. Jeśli to Was jeszcze nie przekonuje, że Słowenia to także miejsce godne rozważenia planując tegoroczne wczasy, to mamy dla Was kolejną porcję zachęcających informacji.

Oprócz turystycznych cech, Bled służy także, jako uzdrowisko. Możemy zadbać tam o swoje zdrowie za pomocą źródeł termalnych oraz licznych wód leczniczych. Wody o takich właśnie możliwościach zasilają znajdujące się tam specjalne baseny, w których każdy może zażyć uzdrowiskowej kąpieli.

Kolejnym miastem na naszej liście jest Piran. Piran położony jest na słoweńskim wybrzeżu. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc nad Adriatykiem. Mówi się iż wszystkie miasta dążą do rozwoju, tutaj jednak jest inaczej. Jest to najlepiej zachowane zabytkowo miasteczko w Słowenii. Zainteresowanie budzi tam przede wszystkim Dom Wenecki, naprzeciwko którego możemy zapoznać się z najsławniejszą osobą miasta – pomnikiem Giuseppe Tartiniego (muzyk, skrzypek twórca „Z diabelskim Trylem”). Podróżując po mieście znajdziemy także mnóstwo restauracji i barów, w których można zatrzymać się na chwilkę by przygotować się do dalszej wędrówki.

Marta, autorka bloga ewypoczynek.pl oraz strony o hotelach: centrumhoteli.com