Wykorzystania nowoczesnych rozwiązań technologicznych w kwestii ogrzewania naszych domów i mieszkań, obecnie staje się coraz bardziej popularne. Wynika to głównie z konieczności wdrażania nowych, o wiele bardziej ekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest tutaj ogrzewanie kanałowe, które zapewnia wzrost efektywności wykorzystania energii cieplnej, jak również podnosi nasz komfort cieplny w domach i mieszkaniach. Warto także podkreślić, iż typowy grzejnik kanałowy będzie zapewniać nam lepsze warunki estetyczne. Generalnie jest to technologia, gwarantująca cały szereg korzyści jej zastosowania, wobec czego warto przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Korzyści, jakie daje nam grzejnik kanałowy.

Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż grzejnik kanałowy jest nieco bardziej wydajny cieplne od tradycyjnie stosowanego grzejnika ściennego. Według wszelkich badań i szacunków w tym zakresie, wydajność jest poprawiona o około 10-20%. Wynika z tego fakt, iż po prostu spalimy mniejszą ilość opału, utrzymując tak samo komfortowe warunki cieplne w pomieszczeniach mieszkalnych. To z kolei przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska, wynikające ze spalania mniejszej ilości materiałów opałowych. Oczywiście nie jest to jedyna zaleta tego typu rozwiązań. Bardzo ważną kwestią jest także to, iż grzejnik kanałowy, montowany jest w podłodze a nie na ścianie. Przynosi to korzyści estetyczne. Poza tym ruch powietrza w grzejniku kanałowym wymuszony jest zastosowanym wewnątrz wentylatorem, przez co też, kurz nie ma możliwości gromadzenia się w jego wnętrzu. Nie będzie się dzięki temu przypalać i zabrudzać ścian, jak to ma miejsce w przypadku grzejników ściennych. Grzejniki kanałowe będą także łatwe w dopasowaniu do wnętrz poszczególnych pomieszczeń. Zewnętrzna kratownica maskująca będzie dostępna w wielu różnorodnych barwach i deseniach. Pozwala nam to na bezproblemowe jej dopasowanie do kształtu estetycznego poszczególnych wnętrz.

Jak montowany jest grzejnik kanałowy?

Bardzo korzystny jest także sposób montażu grzejników kanałowych. W tym przypadku trzeba co prawda wyciąć odpowiednie kanały w podłogach i doprowadzić do nich zasilanie i powrót czynnika grzewczego, jednakże jest to jedyne, najtrudniejsze w tym przypadku zadanie. Poza tym, z montażem nie ma żadnych trudności. Zasilanie i powrót czynnika grzewczego montujemy na standardowych króćcach przyłączeniowych 1/2″ co jest bardzo korzystne. Grzejnik kanałowy jest głęboki na 10 cm, toteż możliwe jest jego zamontowanie nawet na piętrze. Pod warunkiem oczywiście, iż mamy wystarczająco gruby strop. W zdecydowanej jednak większości przypadków nie będzie z tym najmniejszych problemów. Możemy więc powiedzieć, iż jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gwarantujące nam oszczędności i możliwe do zastosowania w praktycznie każdym przypadku.