Łożyskowanie wielu elementów w maszynach, urządzeniach oraz pojazdach samochodowych w tracie kilkudziesięciu lat przeszło znaczne zmiany przede wszystkim technologiczne. Obecnie łożyska są o wiele bardziej wydajne i wytrzymałe, a przede wszystkim zapewniają lepsze przenoszenie momentu obrotowego, niż te, które były wykorzystywane na samym początku. Warto tutaj zwrócić uwagę przede wszystkim na fakt, iż bez łożysk i stałego postępu ich technologii, nie mielibyśmy tylu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w przypadku maszyn, urządzeń przemysłowych oraz pojazdów samochodowych. Zobaczmy zatem, jakie rozwiązania technologiczne stosowane są w łożyskach i jaki wpływ mają na wydajność urządzeń w których pracują.

Łożyska u swoich podstaw.

Przede wszystkim, przed rozpatrywaniem jakichkolwiek nowych technologii konstrukcyjnych łożysk, powinniśmy przyjrzeć się podstawowym zagadnieniom z nimi związanym, jak również rzucić nieco okiem na historię i potrzebę powstania łożysk.

Potrzeba powstania

Łożyska powstały z dość prostej przyczyny, a mianowicie z potrzeby przemieszczenia się jednego elementu względem drugiego, przy ograniczeniu tarcia między nimi. Tak powstały pierwsze łożyska już w roku 330 p.n.e, kiedy grecki inżynier Diadem, opracował sposób obniżenie siły tarcia w machinie oblężniczej. Pomiędzy podstawą machiny a jej ruchomym elementem były ułożone wałki, które ułatwiały przekazywanie siły do tarana, który dzięki temu był skuteczniejszy. Można nawet powiedzieć, iż jest to swego rodzaju prototyp dzisiejszych łożysk kulkowych.

Zastosowanie łożysk współcześnie.

Na chwilę obecną łożyska stanowią jeden z najistotniejszych elementów każdego pojazdu samochodowego, każdej maszyny czy też urządzenia przemysłowego, zapewniając mu możliwość ruchu obrotowego jednego elementu względem drugiego (koła samochodu, tarcza szlifierki, wrzeciono tokarki). Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż bez opracowania łożyska niestety, ale nie moglibyśmy liczyć na tak szybki postęp technologiczny, a co za tym idzie, w dalszym ciągu bylibyśmy cywilizacją dość zacofaną. Jednakże łożyska, jako takie powstały, mają się dobrze, są stale wykorzystywane, a co najważniejsze, podlegają stałemu rozwojowi, dzięki czemu technologia cywilizacyjna także może stale posuwać się do przodu.

Nowoczesne łożyska.

Obecnie na rynku pojawiają się coraz to nowsze łożyska, zapewniające nam automatyczne ich smarowanie, wykonane z jeszcze lepszych jakościowo materiałów, dzięki czemu też, są one wytrzymalsze i jeszcze lepiej minimalizują tarcie podczas przenoszenia siły ruchu z jednego elementu na drugi. Możemy nawet powiedzieć, iż każdy nowy typ łożyska, który obecnie powstaje, każda nowa technologia w tym zakresie, to bardzo duży krok naprzód całej ludzkości, wobec czego warto uszanować pracę setek inżynierów, którzy na co dzień starają się ulepszyć łożyska już przez nas wykorzystywane, oraz opracowywać zupełnie nowe ich technologie, z zastosowaniem zupełnie nowych materiałów i rozwiązań, aby przyszłość była jeszcze lepsza i przyjemniejsza.