Klejenie ze sobą różnorodnych przedmiotów w wielu branżach wygląda zupełnie inaczej. Niemniej jednak, obecnie wdrażana coraz bardziej powszechnie jest metoda, wykorzystująca kleje utwardzane promieniowaniem UV. Jest to technologia, która bardzo dobrze sprawdza się w wielu różnych branżach. W związku z tym też, trafia na różne zakłady produkcyjne. Ceniona jest przede wszystkim za swoje liczne zalety, pomiędzy którymi nie sposób pominąć kwestii bardzo szybkiego czasu utwardzania spoiny. Oczywiście nie jest to jedyna zaletą tej technologii klejenia. Przyjrzyjmy się w takim razie nieco bliżej całej technologii. Sprawdźmy wszystkie jej zalety, dla których stale zyskuje na popularności.

Zalety technologii klejenia z utwardzaniem UV.

Jak już wspomnieliśmy, technologia ta cieszy się stosunkowo sporą popularnością, przede wszystkim ze względu na swoje liczne zalety. Warto sobie więc powiedzieć o nich nieco więcej. Tak, aby każdy potencjalny użytkownik, z góry wiedział, czego można się spodziewać wdrażając ją na swoich zakładach produkcyjnych. Do najważniejszych zalet będziemy tutaj więc zaliczać:

  • Bardzo szybki czas utwardzania spoiny – w zależności od zastosowanego kleju, może to być nawet 10 sekund.
  • Długi okres żywotności kleju – od momentu nałożenia kleju do czasu, kiedy koniecznością jest utwardzenie może upłynąć nawet 60 minut. Po tym okresie, klej nie będzie się nadawać do utwardzania.
  • Bardzo dobre parametry techniczne spoin – przy bardzo cienkiej spoinie, jest ona stosunkowo mocna i wytrzymała.
  • Proste przygotowanie spoiny – przygotowanie do klejenia nie odbiega zanadto od innych przypadków.
  • Dostępność niezbędnego sprzętu – technologia wymaga odpowiedniego osprzętu, który jest dość łatwo dostępny i przystępny cenowo. Nowoczesne systemy typu UV do utwardzania klejów, można kupić bez większych trudności.
  • Stosunkowo niski koszt jednostkowy spoiny – przy seryjnej produkcji i hurtowym utwardzaniu, koszt jednej spoiny będzie liczony w groszach.

Mamy więc konkretne korzyści zastosowania tego typu technologii w wielu przypadkach. Nie powinno zatem nikogo dziwić, iż technologia ta zyskuje coraz większą popularność w wielu branżach produkcyjnych.

Gdzie wykorzystywana jest technologia?

Wymienione powyżej zalety, sprawiają iż ta technologia klejenia sprawdza się w wielu branżach produkcyjnych. Najczęściej jest jednak wykorzystywana w produkcji optycznej oraz sprzętu medycznego. Wynika to z czystości spoiny, co w tym przypadku jest kwestią szalenie istotną. Niemniej jednak trzeba wspomnieć, iż bardzo często jest także stosowana w zakładach produkcji elektronicznej oraz elektrotechnicznej. Zdarza się także jej wykorzystanie w branży motoryzacyjnej. W związku z tym też, można powiedzieć, iż jest to bardzo wszechstronna technologia trwałego łączenia ze sobą przedmiotów za pomocą klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Do prawidłowego utwardzania niezbędne są różnorodne urządzenia, systemy i lampy UV. Znajdziemy jednak bardzo dużą różnorodność tego typu sprzętu, wobec czego, bez większych przeszkód można będzie dobrać urządzenia do każdego zakładu produkcyjnego. W zależności od konkretnych potrzeb w każdym, indywidualnym przypadku.