Lokaty bankowe – z czym kojarzy nam się to sformułowanie? Pewnie z wieloma czynnikami, ponieważ z lokatami bankowymi są dziś związane różne pojęcia. Z całą pewnością warto poznać niektóre z nich. Czym są lokaty bankowe? Na początku na pewno warto poznać samo pojęcie lokat bankowych. A więc czym są lokaty bankowe? Definicja na szczęście nie jest zbyt skomplikowana, dlatego na pewno nikt nie będzie miał problemu ze zrozumieniem tego pojęcia.

Lokata bankowa

Lokaty bankowe to inaczej mówiąc umowa z bankiem. Polega ona na tym, że my jako klienci i osoby zakładające lokatę, wpłacamy do banku określoną ilość pieniędzy, natomiast bank otrzymuje prawo do dysponowania nimi. Udziela z nich pożyczek czy kredytów, jednak dzięki temu mamy odsetki na naszym koncie, a więc pomnażamy swoje zyski. Jak już wspomnieliśmy wcześniej zakładając lokatę bankową zawieramy umowę z bankiem. A co znajduje się w takiej umowie? Między innymi wszystkie szczegóły związane z lokatami, a więc wysokość oprocentowania, długość trwania lokaty, informacje o kwocie minimalnej, kosztach dodatkowych, rodzaju lokaty, rodzaju oprocentowania i wiele innych.

Kwota minimalna

Mówiąc o lokatach bankowych na pewno nie możemy pominąć takiego pojęcia jakim jest kwota minimalna. Kwota minimalna to pojęcie określające minimalną kwotę jaką musimy wpłacić aby założyć lokatę bankową. Niektóre lokaty są naturalnie z niej zwolnione, inne z kolei nie. Kwota minimalna może być różna. Może to być kwota zaledwie pięćdziesięciu złotych, może także wynosić kilka bądź kilkanaście tysięcy złotych.

Podatek Belki

Podatkiem Belki są objęte wszystkie lokaty bankowe. Jest on odciągany z odsetek, nigdy z kwoty jaką wpłaciliśmy na lokatę bankową. Warto dowiedzieć się jak opłacany jest podatek Belki, a także pamiętać, że wynosi on 19%.

Rodzaje lokat

Dziś możemy wyróżnić naprawdę całe mnóstwo różnorodnych lokat bankowych. Zanim założymy lokatę w banku powinniśmy dowiedzieć się jakie rodzaje lokat możemy wyróżnić, a także czym się one charakteryzują. Wiele informacji na temat rodzajów lokat możemy znaleźć w Internecie, na różnych forach i blogach internetowych.

Rodzaje oprocentowania

Na pewno każdy z nas wie, że oprocentowanie lokat to bardzo ważny czynnik. Dlatego też na pewno warto go uwzględnić. Jednak bardzo istotna jest także znajomość takich pojęć jak oprocentowanie stałe i oprocentowanie zmienne. Są to dwa powszechne rodzaje oprocentowania. Oprocentowanie stałe nie zmienia się przez całą długość trwania lokaty, natomiast oprocentowanie zmienne może ulegać zmianie, w zależności od wysokości stóp procentowych na rynku.

Oczywiście to tylko parę rzeczy, które możemy powiedzieć na temat lokat bankowych. Z pewnością jednak znalazłoby się jeszcze parę kwestii, które warto rozważyć zanim założymy lokatę w banku. Dlatego przed założeniem lokaty postarajmy się zdobyć jak najwięcej informacji na temat lokat bankowych..